banner1339
x

TAMAMEN YERLİ VE MİLLİ İMKANLARLA GELİŞTİRİLDİ

Bilişim Vadisinde yerlileştirilen "Pandemik Anti Kontaminasyon Cihazı (Pak-C)", yüzde 95 filtrasyonla kuvöz havası oluşturuyor

TAMAMEN YERLİ VE MİLLİ İMKANLARLA GELİŞTİRİLDİ
Enerji Zirvesi

ANKARA (AA) - Türkiye'nin en büyük teknoloji merkezi durumda olan Bilişim Vadisi, cari açığın kapanmasına katkı sunacak, ithal ikame koruyucu bir ekipmanın geliştirilmesine ev sahipliği yaptı. Vadide yer alan Argetech firması tarafından yerlileştirilen "Pandemik Anti Kontaminasyon Cihazı (Pak-C)", yüzde 95 filtrasyonla kuvöz havası oluşturuyor.

Bilişim Vadisi tarafından konuyla ligli olarak yapılan açıklamaya göre, Pak-C, kullanıcıların konforlu, izole ve güvenli bir ortamda görevlerini yerine getirmeleri için üretildi. Kat kat maske veya siperlikler yerine daha kullanışlı bir sistemde tasarlanan Pak-C, 3 aylık tasarım sürecinin ardından gerekli test ve değerlendirmelerden geçtikten sonra TSE EN 12941 sertifikasına sahip oldu.

Pak-C'de, kullanıcısının beline bir kemer aracılığıyla bağlı bir ünite yer alıyor. Bir kilogramdan daha hafif bu ünitede, elektronik cihazlara güç sağlayan batarya yer alıyor. Kullanıcının baş bölgesini dış ortamdan tamamen izole eden bir maske ve onu üniteyle irtibatlandıran hortum aracılığıyla sistem tamamlanıyor.

Ünitenin içinde yer alan fan, dışarıdaki havayı yine ünitenin içinde bulunan hepa filtre yardımıyla temizlemesinin ardından hava, hortum aracılığıyla maskeye iletiliyor. Bu şekilde dış ortamdaki havanın devamlı filtre edilerek maskenin içine aktarılması sağlanıyor.

Pak-C, Milli Teknoloji Hamlesi'ni ulusal ve uluslararası düzeyde temsil etmesi amacıyla kurgulanan, Türkiye'nin en büyük teknoloji merkezi niteliğindeki Bilişim Vadisi ile burada yer alan Argetech'in ortak projesi olarak hayata geçiriliyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda faaliyetlerini yürüten Doğu Marmara Kalkınma Ajansı da projeye destek sundu.

İTHAL ÜRÜNE İKAME NİTELİĞİNDE

Açıklamada görüşlerine başvurulan Bilişim Vadisi Genel Müdürü Serdar İbrahimcioğlu, Pak-C benzeri ürünlerin Türkiye'de üretiminin olmadığını belirterek "Bu ürün daha önce yurt dışından ithal ediliyordu. Tüm sistemi satın almaya kalksanız yaklaşık 2 bin 400 avro gibi bir faturayla karşı karşıya kalacaksınız. Biz çok daha uygun maliyetlerle ithal ikame olan bu sistemi geliştirdik."  şeklinde konuştu.

Pak-C'nin sağlığın dıışnda enerji, madencilik ve gemi sektöründe acil durum maskesi olarak kullanılabildiğine işaret eden İbrahimcioğlu, ilk partide üretilen 200 Pak-C'yi Sağlık Bakanlığına hediye edeceklerini söyledi.

İbrahimcioğlu, bunun manevi değerinin çok büyük olduğunu belirterek "Sağlık ordumuza bir nebze de destek olabiliyorsak ne mutlu bize." şeklinde konuştu.

SİNERJİYLE ÜRETİLDİ

Argetech Yönetim Kurulu Başkan Vekili olan Mehmet Halit Ellialtı da ekip arkadaşlarının önemli bir kısmının sağlık personeli yakını olduğunu anımsatarak "Bu cihazı geliştirmemizdeki etkenlerden biri buydu. Bir diğeri de daha önce tıbbi cihaz tecrübemizin olmasıydı. Bu ikisinin oluşturduğu sinerjiyle cihazımızı geliştirdik." dedi.

Pak-C'nin dışarıdaki havayı yüzde 95 filtre ettiğini beilrten Ellialtı, şöyle devam etti:

"Maskeye ünite dışından hava gelmediği için içerisi hep kuvöz havası olarak kalıyor. Bu cihazı taktığınız zaman içinden 3 saate kadar size kuvöz havası aktarıyor. Gözü tamamen kapattığı için de dış etkenlerden korunmuş oluyorsunuz. Ünite hariç tüm parçalarını, bütün plastik parçaları yerli üretim 3D yazıcılarla bastık. İlerleyen dönemde bu ürünü ticarileştirip satışa sunacağız."

Pak-C'nin yerli ve milli imkanlarla üretilmesinin cari açığın kapatılmasına da katkı sağlaması amaçlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2021, 09:41
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını