T70 helikopteri yer testleri başarıyla sürüyor

T70 Genel Maksat Helikopter Programı kapsamında, yüksek yerlilik oranıyla üretilerek kullanıma alınacak olan helikopter için yer testleri sürüyor.

T70 helikopteri yer testleri başarıyla sürüyor
Enerji Zirvesi

ANKARA (AA) - T70 Genel Maksat Helikopter Programı kapsamında, yüksek yerlilik oranıyla üretilerek kullanıma alınacak olan helikopter için yer testleri sürüyor.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, programda gelinen aşamayla alakalı sosyal medyadan paylaşım yaptı.

Buna göre, T70 helikopterinin yer testleri başarıyla sürüyor.

Program kapsamında Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) ana yükleniciliği ve ASELSAN, TEI, Alp Havacılık, Sikorsky alt yükleniciliğinde toplam 109 T70 helikopterinin üretimi gerçekleştirilecek.

Helikopterler, Kara ve Hava Kuvvetleri komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı, Özel Kuvvetler Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğü kullanımında olacak.

Teslimatlarına önümüzdeki sene başlanması hedeflenen T70 helikopterlerinin, Sikorsky lisansı altında yüzde 95'e varan yerlilikle üretilmesi amaçlanıyor.

TUSAŞ, T70 helikopterlerinin kabin, kokpit, kuyruk konisi, yatay ve dikey kuyruk, ana ve kuyruk rotor palleri gibi tüm ana parçaların üretimini, nihai montaj işlemlerini, testlerini ve entegre lojistik desteğini, ASELSAN, temel aviyoniklerin geliştirilmesi ve entegrasyonunu, Sikorsky ile birlikte helikopter kokpiti geliştirilmesini, TEI, T-700 motorunun üretimini, Alp Havacılık ise iniş takımları, dişli kutusu detay parça üretimi ve dinamik parçalarının üretim ve montajını üstelenecek.

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2020, 17:51
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını