Sürdürülebilir büyüme ve karlılığı önceliklendirdiği dönüşüm planını duyurdu

Japonya merkezli otomotiv üreticisi olan Nissan, 2023 mali yılı sonuna kadar sürdürülebilir büyüme, finansal kararlılık ve karlılığı hedeflediği dört senelik planını duyurdu.

Sürdürülebilir büyüme ve karlılığı önceliklendirdiği dönüşüm planını duyurdu
Endüstrideara

İSTANBUL(AA) - Japonya merkezli otomotiv üreticisi olan Nissan, 2023 mali yılı sonuna kadar sürdürülebilir büyüme, finansal kararlılık ve karlılığı hedeflediği dört senelik planını duyurdu.

Nissan tarafından konyuyla ilgili olarak yapılan açıklamaya göre, dört senelik plan uyarınca Nissan, kararlı adımlarla işini dönüştürmek üzere karlı olmayan operasyonlarını ve ihtiyaç fazlası tesislerini gözden geçirecek ve yapısal reformlar gerçekleştirilecek. Şirket ayrıca, üretim kapasitesini, global ürün gamını ve harcamalarını da düzenleyerek sabit giderleri azaltacak. Disiplinli yönetim ile şirket, somut iyileşme ve sürdürülebilir büyüme sağlayacak iş alanlarına öncelik vererek bu alanlara yatırım gerçekleştirecek.

Nissan, bu planı uygulamaya koyarak 2023 mali senesi sonuna kadar yüzde 5'lik operasyonel kar payı ve yüzde 6'lık sürdürülebilir global pazar payı elde etmeyi hedefliyor. Bu paya, şirketin Çin'de gerçekleştirdiği yüzde 50 öz kaynak ortaklığının da katkısı bulunacak.

Açıklamada görüşlerine baş vurulan Nissan Üst Yöneticisi (CEO) Makoto Uchida, değişim planının, aşırı satış büyümesinden ziyade, dengeli büyümeyi güvence altına almayı hedeflediğini belirterek, "Şimdi, en yetkin olduğumuz konulara konsantre olarak işimizin kalitesini geliştirecek; finansal disiplin ve birim başı net gelire odaklanarak karlılık elde edeceğiz. Bu aynı zamanda, yeni bir dönem için 'Nissan Değerleri' (Nissan-ness) olarak tanımladığımız kültürü hayata geçirmek ile örtüşmektedir." şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2020, 22:25
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını