banner1322
x

Su parkları firmasının itici gücü Ar-Ge

Su kaydırakları ve su parklarının tasarım, üretim ve montajını gerçekleştiren Polin Su Parkları ve Havuz Sistemleri’nin Ar-Ge Merkezi Direktörü Ali Cansun, liderliğin elde edilmesi ve korunmasındaki itici gücün Ar-Ge olduğunu söyledi.

Su parkları firmasının itici gücü Ar-Ge
Endüstri 40 Zirvesi

Sektörünün ilk ve Türkiye’nin 383. Ar-Ge merkezi olarak 2017 yılında tescil edilen Polin Su Parkları ve Havuz Sistemleri’nin Ar-Ge Merkezi Direktörü Ali Cansun, merkezlerinin 409 metrekare ofis ve 350 metrekarelik laboratuvar alanında 39 araştırmacı ve dokuz teknisyenden oluşan, birçok farklı disiplinden 48 kişilik ekibi ile inovasyon ve tasarım çalışmalarını sürdürdüğünü dile getirdi.

23 ADET PROJE YÜRÜTÜYOR

Ar-Ge merkezlerinin; Tasarım Ar-Ge, Mekanik Ar-Ge, Kompozit Ar-Ge, Mimari Ar-Ge ve Mühendislik Ar-Ge olmak üzere 5 alt bölümden oluştuğunu ifade eden Cansun, Ar-Ge projeleri ile ilgili olarak, “Hali hazırda 23 adet aktif Ar-Ge Merkezi Projesi yürütülmekte olup, bununla birlikte üç adet başarı ile tamamlanmış ve üç adet devam eden TÜBİTAK destekli projemiz bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, TÜBİTAK SAVTAG ve Horizon 2020 Marie Curie proje başvurularımız bulunmaktadır.” diye konuştu.

Firmalarının, 105 ülkede 3.000’in üzerinde su parkı projesini başarıyla tamamlayarak, su ve eğlence parkları sektörünün dünya çapında lideri olduğuna dikkat çeken Cansun, “Bu liderliğin elde edilmesi ve korunmasında, firmamızın kurulduğu günden bu yana itici gücü Ar-Ge çalışmaları ve inovasyona verilen önem olmuştur.” dedi.

AR-GE’DE HEDEFLER BÜYÜK

Cansun, Ar‐Ge merkezi bünyesinde; su parkları ve kaydırakları, interaktif sulu oyun grupları, havuzlar, su parkı elemanları ve yardımcı ürünler ve eğlence parkı ürünlerinin geliştirme faaliyetlerinin yapıldığını kaydetti. Cansun sözlerine şöyle devam etti: “Bu geliştirme çalışmalarına yönelik; kompozit malzemelerin ve üretim proseslerinin geliştirilmesi, su kaydıraklarının tasarımı ve kayma dinamiği analizleri, CTP ve çelik taşıyıcıların 3 boyutlu tasarımı, statik analizleri, tasarım makrolarının geliştirilmesi, su tekniği tasarım ve analizlerinin yapılması, elektronik ve otomatik kontrol sistemlerinin tasarlanması ve geliştirilen tüm ürünlerin sistematik olarak testlerinin yapılması faaliyetleri yürütülmektedir.”

Cansun, Polin Su Parkları ve Havuz Sistemleri Ar-Ge Merkezi’nin hedeflerini ise şöyle sıraladı: “Patente konu olabilecek özgün ve yenilikçi ürün geliştirmek ve sektörde özgün tasarımı ve patent odaklı liderliği sürdürmek, teknolojik iş birliği projeleri yapmak ve sektörel gelişimi arttırmak, toplam Ar-Ge bütçesinin genel bütçe içerisindeki oranını yüzde 3 mertebelerinde tutabilmek, sadece ürün değil proses teknolojileri geliştirilmesi ve yüksek teknolojiye sahip proseslerinin kullanımını arttırarak teknolojik liderliği sürdürmek, çevreye duyarlı ve daha az zarar veren ürünler geliştirmektir.”

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2019, 16:03
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını