STELLANTİS YENİ YATIRIMI İÇİN "ADA"YI TERCİH ETTİ

Hollandalı otomotiv şirketi Stellantis, yeni yatırımı için tercihini Ada ülkesinden yana kullandı.

STELLANTİS YENİ YATIRIMI İÇİN "ADA"YI TERCİH ETTİ
EndüstrideAra - Haber Detay

Hollandalı otomotiv şirketi Stellantis, İngiltere'de elektrikli kamyonet üretimi için 100 milyon sterlinlik yatırım yapacağını açıkladı.

OPEL, PEVGEOT, CİTROEN İÇİN DE ÜRETECEK

İngiltere'de yaygın şekilde kullanılan "Vauxhall" marka araçlarının üreticisi olan Stellantis'ten yapılan açıklamada, ülkenin kuzeyindeki Ellesmere Port tesislerinde elektrikli kamyonet üretimi için 100 milyon sterlin (138,6 milyon dolar) hacminde yatırım gerçekleştirileceği, plan kapsamında bin kişiye istihdam sağlanacağı bildirildi.

Söz konusu tesiste Vauxhalli, Opel, Peugeot ve Citroen markaları için de yeni elektrikli otomobil modelleri üretimi yapılmasının planlandığı aktarıldı.

Açıklamada, İngiliz hükümetinin bu yatırım planının ne kadarına katkıda sunacağı belirtilmedi.

ÜRETİME 2022 YILINDA BAŞLANACAK

İngiltere İş ve Enerji Bakanı Kwasi Kwarteng, "Elektrikli araç üretimini güvence altına almaya yönelik küresel yarışta daha iyisini inşa etmek için çalışırken, bu önemli geçişte İngiltere'nin otomobil sektörünü desteklemekten gurur duyuyoruz." şeklinde konuştu.

Stellantis CEO'su Carlos Tavares, daha önce yaptığı açıklamada, şirketin İngiltere'de artık dizel ve benzinle çalışan araç üretimine yatırımda bulunmayacağını dile getirerek, yatırımın firmanın İngiltere'de sürdürülebilirliğe olan bağlılığının bir göstergesi olduğunun altını çizmişti.

Tüm elektrikli kamyonetlerin üretimine 2022'de başlanılmasının planlandığı ifade edildi. (AA)

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2021, 10:40
YORUM EKLE

Enerji Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler