banner1322
x

Spikerlik meseleğini de robotlar kaptı

Çin, dijital kompozitten, haber metinlerini gerçek sunucular gibi okuyup sunabilen dijital haber spikeri modelleri geliştirdi. Yapay zekayla çalışan sistemle, haber üretim maliyetinin düşürülüp, etkinliğin arttırılması mümkün olacak.

Spikerlik meseleğini de robotlar kaptı
Enerji Zirvesi

Teknoloji haberleri sitesi The Verge'de yer alan habere göre, gerçek haber sunucularının görüntülerini makine öğrenme teknolojisiyle  bir araya getirerek haber metinlerini otomatik olarak okuyabilen dijital kompozit  modeller geliştirildi
.
Yapay zekayla çalışan modelleri üretmek için Çin'in popüler arama motoru Sogou ile iş birliğine gidildi.

İngilizce ve Çince haberler için farklı olarak geliştirilen iki insan  görünümlü model, gerçek haber sunucusu görüntülerinden oluşan bir katman üzerine  yerleştirilen ağız ve yüz animasyonlarından oluşuyor. 

Haberde görüşüne yer verilen teknoloji uzmanları, makine öğrenme  teknolojisiyle geliştirilen dijital kompozitlerin şimdilik "CGI" denilen  bilgisayarda olıştuırulan görsel modellerden ve sesli dijital asistanlarda kullanılan  ses sentezleme teknolojisinden çok üst düzey sonuçlar vermemekle birlikte, yapay  zekayla yaratıldığı için geliştirmeye açık olduğunu belirtiyor.

Geliştirilen dijital modellerin, televizyon,  internet ve mobil yayıncılıkta haber üretiminde kullanılacağı, yapay zekayla  çalışan sunucular sayesinde haber üretim maliyetlerinin düşürülmesinin hedeflendiği vurgulandı.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2018, 15:26
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını