Sosyal mesafe temassız ödeme kullanımını çoğalttı

- Koronavirüs salgınına bağlı olarak temassız ödeme işlemlerinde yükseliş görülürken, Ticket Restaurant yemek kartıyla yapılan temassız ödemelerde yüzde 30, QR kodla ödeme işlemlerinde ise yüzde 50'lik artış yaşandı

Sosyal mesafe temassız ödeme kullanımını çoğalttı
Enerji Zirvesi

İSTANBUL (AA) - Koronavirüs salgını sebebiyle insanların daha az temas ve daha uzak mesafe kuralını benimsemesiyle temassız ödeme sistemlerinde yoğun bir artış yaşandı.

Ticket Restaurant Edenred'in konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamaya göre, koronavirüs salgınının insan hayatına getirdiği yeni yaşam kurallarıyla beraber ödeme tercihlerinde de değişiklikler meydana geldi.

Virüsün temas yoluyla bulaşmasını engellemek isteyenler, temassız ödeme sistemlerine yoğun ilgi duymaya başladı. Geçen aylara oranla temassız ödeme sistemlerinde ortalama artış yüzde 40 düzeyinde oldu. Ticket Restaurant yemek kartıyla yapılan temassız ödemelerde yüzde 30, QR kodla ödeme işlemlerinde ise yüzde 50'lik artış yaşandı.

Açıklamada görüşlerine  başvurulan Edenred Türkiye Genel Müdürü Eric de Ladoucette, dijitalleşen dünyada şirketlerin hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla Ticket Restaurant yemek kartının yanı sıra Ticket Car akaryakıt çözümleri, Ticket Compliments hediye çekleri, Ticket Travel kurumsal seyahat portalı gibi birçok kurumsal ödeme çözümü sunduklarını belirtti.

Sundukları çözümlerde teknolojideki tüm yenilikleri takip ederek bu yenilikleri ödeme sistemlerine uyguladıklarını aktaran Ladoucette, sistem üzerinden veriler alarak düzenli olarak raporlar yayımladıklarını dile getirdi.

Ladoucette, aldıkları son verilerde, koronavirüsle birlikte ödeme alışkanlıklarında değişiklikler yaşandığını tespit ettilerine dikkat çekerek, şöyle konuştu:

"Koronavirüsün yayılmaya başlamasıyla temassız ödeme işlemlerinde yaklaşık yüzde 40 gibi ciddi bir oranda talep artışı yaşandığını görüyoruz. Temassız ödeme alışkanlığının giderek artacağını düşünüyor ve bu eğilimi destekliyoruz. Teknolojinin faydalarını özellikle bu dönemde görüyoruz. Teknoloji ve dijital hayat hem hayatımızı kolaylaştırıyor, zaman kazandırıyor hem de temas yoluyla bulaşabilecek hastalıklar için kişisel olarak kolayca alınabilecek hijyenik bir önlem olanağı tanıyor."

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2020, 14:57
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını