banner1013
x

SOCAR TÜRKİYE ESNEK ÇALIŞMA MODELİNE GEÇİYOR

SOCAR Türkiye, çalışanlarının ofiste, uzaktan veya hibrit modelde çalışmasına olanak tanıyan ‘İşte Yenilik’ uygulamasını devreye almaya hazırlanıyor.

SOCAR TÜRKİYE ESNEK ÇALIŞMA MODELİNE GEÇİYOR
EndüstrideAra - Haber Detay

SOCAR Türkiye, covid-19 pandemisi nedeniyle geçtiğimiz yıl uzaktan çalışma sistemine geçmesinin ardından, kalıcı olarak esnek çalışma modelini devreye almaya hazırlanıyor. 

SOCAR Türkiye, yeni uygulamayla çalışanların iş özel yaşam dengesini sağlamayı amaçlarken, yeni nesil çalışanlar için tercih edilen işveren olmayı da hedefliyor. Yeni çalışma sisteminin, SOCAR Türkiye’nin faaliyet gösterdiği lokasyonlara göre farklı etaplarda hayata geçirilmesi planlanırken, ilk olarak şirketin İstanbul Vadistanbul’daki merkez ofisinde uygulanmaya başlanacağı bildirildi.Uygulamanın, merkez ofisin ardından diğer grup şirketlerinde ve lokasyonlarda yaygınlaştırılması planlanıyor. 

Uygulamada, uzaktan ve hibrit modelde çalışanlar işlerini ofis dışından yürütebilirken, İstanbul’da ikamet etme zorunlulukları bulunmayacak. Uzaktan çalışma modelinde, çalışanlar iş süreçlerine bağlı olarak haftada en fazla bir gün, hibrit modelde ise en fazla üç gün ofiste çalışabilecek. Fiziksel olarak ofiste bulunması zorunlu olan çalışanlar ise haftanın beş günü klasik modelde çalışmaya devam edecek. 

ÇALIŞANLARLA BİRLİKTE GELİŞTİRİLDİ

SOCAR Türkiye’nin yeni düzene çevik bir şekilde uyum sağladığını ifade eden SOCAR Türkiye İnsan Kaynakları ve Kurumsal Hizmetler Başkanı Sibel Uğur, pandemi döneminin getirdiği bazı zorunluluklar nedeniyle çalışma yaşamında da bazı değişiklikler yapılması gerektiğini gördüklerini söyledi. 

Uğur, “En değerli varlığımız olan çalışanlarımızın sağlığı için geçtiğimiz yıl Mart ayından itibaren birçok şirketten önce başlattığımız evden çalışma sistemi, verimliliğin arttığı ve çalışanların daha mutlu olduğu bir dünyanın kapılarını araladı. Bu zorlu dönemde de Türkiye için üretmeye ve çalışmaya kesintisiz devam ettik.” dedi.

Yıllar içinde dijitalleşme ve güçlü teknolojik altyapı için yaptıkları yatırımların faydasını, özellikle uzaktan çalışma sürecinde gördüklerine dikkat çeken Uğur, “Çalışanlarımızdan da trafikte zaman harcamadıkları için daha az yoruldukları, stres yönetiminin kolaylaştığı, iş ve özel yaşam dengesi açısından daha mutlu olduklarına dair geri bildirimler aldık. Bundan aldığımız güç ve evden çalışmayı destekleyen teknolojilerimiz sayesinde, esnek çalışma modeline kalıcı olarak güvenle adım atıyoruz” diye konuştu.

ESNEK ÇALIŞMA DESTEĞİ SAĞNALACAK

‘İşte Yenilik’ adı verilen uygulamanın tüm grup çalışanlarıyla birlikte karar verilerek geliştirildiğini aktaran Uğur, çalışan odaklı bir dönüşüm geçirdiklerini vurguladı.

Esnek çalışma modelini herhangi bir danışmanlık almadan, tamamen şirket içi kaynaklarla geliştirdiklerinin altını çizen Uğur, sözlerine şöyle devam etti:

“Farklı faaliyet alanlarımız olduğu için birden fazla çalışma modeline ihtiyaç duyduk. Öncelikli hedefimiz ise çalışanlarımızın ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayacak bir sistem kurmak oldu. Adaptasyon süreçlerini kolaylaştıracak çözümler geliştirdik. Evdeki çalışma ortamlarını iyileştirmeleri için çalışanlarımıza ‘Esnek Çalışma Desteği’ de sağlanacak. Bu destekle çalışanlarımızın çalışma ortamlarını daha ergonomik hale getirmelerine, internet ve diğer gereksinimlerini karşılamalarına olanak sunacağız.” dedi.

Uğur, bu uygulamanın aynı zamanda sürdürülebilirlik hedefleri, enerjinin verimli kullanımı ve karbon ayak izinin azaltılması kapsamında katkı sağlayacak olmasından memnuniyet duyduklarını da ekledi.
 

YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Proses Zirvesi

Dergiler