banner1322
x

ŞİŞECAM’DAN İLK ÇEYREKTE 406 MİLYON LİRALIK YATIRIM

2021’in ilk çeyreğindeki net satışları 5,7 milyar TL seviyesine yükselen Şişecam’ın yılın ilk üç ayındaki toplam yatırımları 406 milyon lira, ihracatı ise yaklaşık 153 milyon dolar oldu.

ŞİŞECAM’DAN İLK ÇEYREKTE 406 MİLYON LİRALIK YATIRIM
Endüstri 40 Zirvesi

Şişecam’ın 2021 Ocak-Mart dönemine ilişkin konsolide net satışları 5,7 milyar TL seviyesine ulaştı. Uluslararası satışların konsolide satışlar içindeki payı ise yüzde 60 seviyesinde gerçekleşti.
Yılın ilk çeyreğinde 1,25 milyon ton cam üreten Şişecam, bu dönemde 550 bin ton soda ve 1,2 milyon ton endüstriyel hammadde üretimi gerçekleştirdi.
Şişecam tarafından yapılan açıklamaya göre, şirketin aynı dönemde toplam satışları içerisindeki uluslararası satışlarının payı yüzde 60 seviyesinde gerçekleşirken, şirketin yılın ilk üç ayındaki toplam yatırımları 406 milyon TL, ihracatı ise yaklaşık 153 milyon dolar oldu.
2021 yılının ilk çeyreğinde de Şişecam’ın tüm paydaşları için değer yaratmayı sürdürdüklerini belirten Şişecam Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman, yılın ilk çeyreğinde konsolide net satışlarının 5,7 milyar TL seviyesine ulaştığını söyledi. Şişecam’ın pandemi öncesi dönem olan geçen yıl aynı döneminin de üzerinde başarılı bir finansal performans sergileyerek etkin kriz yönetimi kabiliyetini bir kez daha ortaya koyduğuna dikkat çeken Kırman,  gelecek dönemde de faaliyetlerini güçlü yetkinlik ve reflekslerini kullanarak yönetmeye, iş süreçleri ve planlarında gerekli güncellemeleri yaparak tüm paydaşları için değer yaratmaya devam edeceklerini vurguladı.
2020 yılında, uzun dönem stratejilerini ve küresel piyasalardaki rekabetçi hedefleri doğrultusunda kritik bir dönüm noktası olarak değerlendirdikleri birleşme sürecini başarıyla tamamladıklarını ifade eden Kırman,  hemen ardından daha entegre, dijital, optimize ve operasyonel açıdan mükemmel bir organizasyon yapısının oluşmasına ve geleceğin Şişecam’ının inşasına yönelik dönüşüm projelerini hayata geçirmeye büyük bir hızla başladıklarını belirtti.

YENİ YATIRIMLARLA DEĞER KATMAYA DEVAM EDECEKLER

Türk cam sanayinin kurucusu Şişecam’ın 85 yılı aşkın geçmişinde, her dönemde olduğu gibi küresel salgın döneminde de olağandışı koşullara rağmen Türkiye için değer yaratmayı sürdürdüğünü belirten Kırman, 2020 yılı ekim ayında devreye aldığımız sekizinci fırınla Avrupa’nın en büyük düzcam üssü haline getirdikleri Polatlı tesisinin ardından, Yenişehir düzcam tesisimizde soğuk tamirini tamamladıkları altıncı fırınlarını da ateşleyerek devreye aldıklarını kaydetti. 
Kırman, yılın son çeyreğinde Yenişehir tesislerinde soğuk onarımı tamamlanacak olan yine 240 Bin ton kapasiteli beşinci fırının da devreye alınmasının ardından Şişecam’ın Türkiye’de 2 Milyon tona ulaşan kurulu düzcam üretim kapasitesini aktif olarak kullanarak, Türkiye için değer yaratmaya kesintisiz devam edeceğini de sözlerine ekledi. 

YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını