banner1322
x

ŞİŞECAM'DAN 3 KATEGORİDE ŞAMPİYONLUK

Şişecam, Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği (ÇCSİB) tarafından düzenlenen 2019 İhracat Şampiyonları Ödül Töreni’nde 3 ödülün birden sahibi oldu.

ŞİŞECAM'DAN 3 KATEGORİDE ŞAMPİYONLUK
Robot Zirvesi

İSTANBUL (AA) - Cam sanayisinin yanı sıra soda ve krom bileşiklerini kapsayan kimyasallar konusunda global bir oyuncu olan Şişecam, Çimento, Cam, Seramik ve Toprak Ürünleri İhracatçıları Birliği (ÇCSİB) tarafından düzenlenen 2019 İhracat Şampiyonları Ödül Töreni’nde "Düzcam", "Cam Ev Eşyası" ve "Cam Ambalaj" kategorilerinde birincilik ödülüne sahip oldu.

Bu senel online olarak yapılan ödül töreninde, Şişecam’ı temsilen Şişecam Kurumsal Yönetim ve Uyum Koordinatörü Başak Öge yer aldı.

Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamaya göre, şişecam otomotiv, maden, enerji ve geri dönüşüm iş kollarında da öncü bir role sahip. Dünyada cam ev eşyasında en büyük üç, cam ambalaj ve düzcamda ise en büyük beş üretici arasından yer alan şirket, dünyanın en büyük sekizinci soda üreticisi olmasının yanı sıra krom kimyasallarında dünya liderliği konumunda yer alıyor.

ULUSLARARASI PAZAR PAYI ARTTI
 

Açıklamada aktarılan bilgilere göre, yatırımlara ve büyümeyi sürdürdüğü 2019 senesinde  Şişecam, 5,1 milyon ton cam, 2,4 milyon ton soda külü ve 3,9 milyon ton endüstriyel hammadde üretimi gerçekleştirdi. Bu dönemde satış gelirleri yüzde 16 artışla 18 milyar TL’yi aşan şirketin, Türkiye’den gerçekleştirdiği 788 milyon dolar tutarındaki ihracatla birlikte toplamda 2 milyar dolar seviyesinde uluslararası satış yaptı.

Geçen sene Şişecam’ın konsolide satışları içindeki Türkiye’den yapılan ihracat ile yurt dışı üretimden satışların toplamını ifade eden uluslararası satışların payı yüzde 63’ü geçti. Bu dönemde satışların bölgesel dağılımı ise yüzde 76 Avrupa, yüzde 13 Asya-Okyanusya, yüzde 6 Afrika-Ortadoğu ve yüzde 5 Amerika  şeklinde oldu.

Diğer taraftan, 85 senelik tecrübesi, 22 bin çalışanı, dört kıtada 14 ülkeye yayılan üretim faaliyetleri ve 150 ülkeyi aşan satışlarıyla dünya pazarlarında Türkiye’yi temsil eden Şişecam, büyüme stratejisi doğrultusunda ana faaliyet alanlarında dünyanın en büyük üç üreticisinden biri olmayı amaçlıyor.
 

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2020, 15:12
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını