SGK'DEN KADIN İSTİHDAMI İÇİN DESTEK

Sosyal Güvenlik Kurumunca (SGK) gerçekleştirilen "Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi" (Women-Up) kapsamında, 4 bin kadın işverene hibe desteği sunulacak.

SGK'DEN KADIN İSTİHDAMI İÇİN DESTEK
Endüstri 40 Zirvesi

Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen, kadın girişimciliği ve kayıtlı kadın istihdamının desteklenmesini amaçlayan projenin tanıtım toplantısı Ankara’da bir otelde yapıldı.

Toplantıda bir konuşma yapan SGK Başkan Yardımcısı Lütfi Aydin, kadınların ailenin temel direği olduğu belirterek, "Toplumsal yaşamın her kademesinde, her zaman önemli roller üstlenen kadınlarımız, üstün fedakarlık duygusu içinde yaptıkları çalışmalarla ülkemizin her açıdan kalkınmasında büyük pay sahibi olmuşlardır." dedi.

Son senelerde Türkiye'de kadın istihdamının büyük bir artış yakaladığına dikkat çeken Aydin, bu artışı dünya standartlarının üstüne çıkarmayı amaçladıklarını belirtti.

Aydin, SGK'nin kayıt dışı istihdamla mücadele konusunda rehberlik ve bilgilendirme çalışmaları ile risk odaklı ve veri paylaşımına dayalı çapraz denetimler yaptığını belirtirek "Kayıtlı işçi çalıştıran işverenlere yönelik prim teşviklerinin yanı sıra kurum olarak biz de kayıtlı istihdamı artırmaya yönelik projelerle bu mücadeleye destek veriyoruz." şeklinde konuştu.

KADINLARIN İSTİHDAMA DAHİL OLMASI ÖNEMLİ

Kayıt dışı istihdamın iş gücü piyasasını olumsuz etkilediğini ve ülke gelişimini yavaşlattığını söyleyen Aydin, "Bu kapsamda ülkemizin kalkınması ve sahip olduğu iş gücü potansiyelini büyüme sürecine tam olarak yansıtabilmesi için kadınlarımızın iş gücüne dahil olmaları büyük önem taşımaktadır." dedi.

Aydin, kadınların nitelikli işlerde istihdam edilmesinin son derece önemli olduğunu ve bunun için bilhassa SGK reformu ve sonraki süreçte çok sayıda reformun faaliyete geçirildiğini anımsatarak, "Kadın istihdamının artırılması için prim teşvikleri uygulanmakta, Avrupa Birliği ile birlikte finanse edilen veya kurumsal kaynaklardan karşılanan projeler yürütülmektedir." dedi.

Projenin, kadınlara ait yeni kurulmuş ve küçük ölçekli işletmelerin büyümesini amaçladığını beilrten Aydin, "Kadın girişimcilere yönelik iletişim toplantıları, yurt içi ve dışı fuar ziyaretleri organize edilerek, kadın istihdamı konusunda saha araştırmaları yapılarak, kadın girişimcilere doğrudan danışmanlık hizmeti de verilecektir." açıklamasında bulundu.

Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdürü Bülent Özcan ise AB'nin katılım öncesi mali yardım aracının temel konularından birinin kadın olduğuna işaret ederek, "Bizim açımızdan bakıldığı zaman, kadının istihdamı, kadın girişimciliği, kadına karşı şiddetle mücadele, kadın-erkek eşitliği gibi konulardaki projeler bizim için her zaman birincil önemde." şeklinde konuştu.

Özcan, AB Başkanlığında çalışan personelin yüzde 53'ünün, yönetici pozisyonunda çalışanların ise yüzde 61'inin kadın olduğunu belirterek, "Kadınların içinde olduğu istihdam ve girişimcilik alanları her zaman diğer alanlarla kıyasladığınız zaman daha renkli, daha canlı ve daha güçlü bir platform sağlıyor." şeklinde konuştu.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Birinci Müsteşarı ve Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Bölüm Başkanı olan Angel Gutierrez Hidalgo ise projenin, kadının toplum içindeki konumunun güçlenmesini sağlayarak toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamaya hizmet edeceğini söyledi.

Hidalgo, projenin danışmanlık hizmeti gibi farklı aktivitelerle destekleneceğini ve küçük işletmelerdeki kayıt dışı istihdamı azaltmayı da hedeflediğini dile getirdi.

KADIN İSTİHDAMI 9.5 MİLYONA ULAŞTI.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği Mali Yardımlar Dairesi Başkanı olan Süreyya Erkan, kadınlara yönelik projeler için önemli miktarda fon kullandıklarını dile getirerek, "Bakanlık olarak kadınlarımızın iş gücüne katılımı ve istihdamına ilişkin hedeflerin ana politikalarını 'ulusal istihdam stratejisi' çerçevesinde yürütüyoruz. Bakanlığımızın sunduğu teşvik ve destekler sayesinde bugün kadın istihdamımız 9,5 milyona ulaşmıştır." dedi.

Erkan, proje ile birlikte hem kayıtlı kadın istihdamının ve kadın girişimciliğinin artmasının hem de kadın işverenlere ait işletmelerin süreklilik kazanmasının beklendiğini belirtti.

Projeye, 5 Mart 2012'den sonra kurulan, kadın işverenlerin açtığı genç işletmelerden en fazla 9 işçi kapasitesine sahip olan ve ilave işçi olarak kadın sigortalı alan işverenler başvurabilecek.

Ön başvuruları e-Devlet üzerinden yapılacak olan projenin, 20 ayının mali destek ödemeleri kapsamında devam etmesi ve Ocak 2024 itibarıyla tamamlanması hedefleniyor. (AA)
 

Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2022, 17:01
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını