banner1339
x

Sektöründe bir ilke imza attı

Şenmak Makina Ar-Ge Merkezi, plastik makinaları sektöründe tescilli ilk Ar-Ge Merkezi oldu.

Sektöründe bir ilke imza attı
Endüstri 40 Zirvesi

Şenmak Makina, üretim faaliyetlerine Ar-Ge merkezini de dahil ederek büyümesine ivme katıyor. T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na yapılan başvuru neticesinde “Ar-Ge Merkezi Belgesi” almaya hak kazanan firma, plastikleştirme ekipmanlarında inovatif ürün ve know-how geliştirmeye yönelik çalışmalarını Ar-Ge Merkezi’nde sürdürerek plastik sektörü ile buluşturmayı planlıyor.

“AR-GE’NİN KALICI BİR FİRMA KÜLTÜRÜ HALİNE GELMESİ GEREKLİLİĞİNİ GÖRDÜK”

Firmanın Genel Müdürü Hüseyin Semerci, Ar-Ge faaliyetlerinin yıllardır ihtiyaç doğrultusunda yapıldığını belirterek, “Günümüz rekabetçiliğinin getirdiği şartlar, şirketimizin büyüme stratejisi ve küresel piyasalarda markalaşma ihtiyacı ile Ar-Ge’nin kalıcı bir firma kültürü haline gelmesi gerekliliğini gördük. Ar-Ge faaliyetlerimizde önceliğimiz ithalatı engellemek, ihracatımızı arttırmak ve tabi ki olmazsa olmaz daha katma değeri yüksek ürünler üretmek. Yoğun rekabetin yaşandığı geleneksel ürünler ligine alternatif katma değeri yüksek ürünler geliştirmek. Proje havuzumuzda 20’nin üzerinde proje var, bunların içinden başlangıç projesi olarak Bakanlığımıza sunduğumuz dört proje ise onaylandı. Bakanlığımızın verdiği destek sayesinde yeni Ar-Ge Merkezimizle birlikte daha uzun ömürlü, daha kapasiteli ve plastikleştirme kabiliyeti yüksek ürünleri plastik sektörü ile buluşturacağız.” dedi.

Semerci sözlerini şöyle sürdürdü: “Plastikleştirme ekipmanları üretimleriyle Avrupa’nın dünyaca tanınan önemli makina imalatçılarının tedarikçisi olmaktan gurur duyduklarını söyledi ve ekledi: “Sadece kendi üretimimizde değil ürün tedarikçisi olduğumuz müşterilerimize de maliyet düşürücü, verimlilik ve kalite artışı sağlayan çözümler geliştirmeye özen göstermekteyiz.”

2 YILDA 4 MİLYON TL’LİK AR-GE HARCAMASI YAPACAK

Şenmak Makina Ar-Ge Direktörü Mehmet Satılmış ise konu ile ilgili yaptığı açıklamada halihazırda dört Ar-Ge projesi yürüttüklerini dile getirerek, “TÜBİTAK, TEYDEB, KOBİGEL gibi projelerimiz ile iki yıllık süreçte yaklaşık 4 milyon TL’lik Ar-Ge harcaması öngörüyoruz. KOBİGEL projesinde sona gelindi. TÜBİTAK projesinde de sonuç raporları hazırlanmakta.” diye konuştu. 

Ar-Ge personelinin işe teşviki anlamında mesleki eğitimlerini de desteklerini belirten Satılmış, “İlgili personelin son mezuniyeti lisans ise lisansüstü, lisansüstü ise doktora eğitimlerine devamı anlamında destek olmaktayız. Öte yandan Ar-Ge merkezi bir kuluçka merkezi görevi de üstleneceği gibi Ar-Ge merkezinde yetişen personelin şirketin farklı birimlerinde de pozisyonlandırılması mümkün olacak.” dedi.

İstanbul Hadımköy’deki üretim tesislerinin bünyesinde faaliyet gösteren Şenmak Ar-Ge Merkezi, 21 kişiden oluşan profesyonel kadrosu ile çalışmalar yürütecek.

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2018, 16:27
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını