banner1322
x

SEKTÖRÜN ABD VE AVRUPA PAZARLARINDAKİ PAYI ARTIYOR

Türkiye, başta Avrupa ve ABD olmak üzere geçen yıl ketçap ve domates bazlı soslarda yaklaşık 19,4 milyon dolar, salçada 157 milyon dolar, mayonezde 15 milyon dolar tutarında ihracat yaptı.

SEKTÖRÜN ABD VE AVRUPA PAZARLARINDAKİ PAYI ARTIYOR
Endüstrideara

Assan Foods Genel Müdürü Hakan Koçoğlu, Türkiye'nin gıda alanında ihracat potansiyelinin yükseldiğini söyledi.

Ketçap, mayonez ve sos kategorilerinde Türkiye'nin en büyük üreticisi olduklarını belirten Koçoğlu, Türkiye'nin dünyada endüstriyel domates üreten ilk 5 ülke arasında yer aldığını ifade etti. Diğer 4 ülkenin ABD, Çin, İtalya ve İspanya olduğunu aktaran Koçoğlu, pandemiden sonra farklı pazarlardan talep almaya başladıklarını ve kendi markalarıyla ihracat yaptıkları pazarların sayısını artırdıklarını söyledi.

YÜZDE 90 ORANINDA DIŞ TİCARET ARTISI SAĞLANDI

Avrupa ve ABD'de ketçap, mayonez ve sos kategorilerinde Türk ürünlerinin pazar payını daha da artıracaklarını vurgulayan Koçoğlu, Assan Foods'un, ihracat faaliyetleriyle Türkiye'ye yüzde 90 oranında dış ticaret artısı sağladığına dikkat çekti. Ülkenin 2020 yılı ketçap ve domates bazlı sos ihracatının yaklaşık 19,4 milyon dolar, salça ihracatının 157 milyon dolar, mayonez ihracatının da 15 milyon dolar olarak gerçekleştiğini ifade eden Koçoğlu, Orta Doğu, Kafkaslar ve Afrika'da birçok ülke için salça, Uzak Doğu ve Avrupa'da özellikle büyük zincir marketler için ketçap, mayonez ve sos ürünleri ürettiklerini belirtti. (AA)

YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını