banner1116
x

Savunma sanayisine “yerli bor karbür“ katkısı

- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez: - "Yarın (Balıkesir'de) temelini atacağımız bor karbür tesisimiz, borun nitelikli uç ürüne dönüşmesi için ortaya koyduğumuz hedefin en önemli ayaklarından birisini oluşturuyor" - "Savunma sanayimize büyük destek verecek bu tesisimizle, çelik zırh, koruyucu yelek, helikopterler, tanklar gibi yüksek sertlik gerektiren ve mukavemet yoğunluk oranının önemli olduğu askeri ekipmanların üretiminde artık yerli bor karbür kullanmış olacağız"

Savunma sanayisine “yerli bor karbür“ katkısı
Endüstri 40 Zirvesi

İSTANBUL (AA) - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olan Fatih Dönmez,  Balıkesir'de temeli atılacak olan bor karbür tesisinin, borun nitelikli uç ürüne dönüştürülmesi amacıyla önemli bir adım olduğunu vurgulayarak, "Savunma sanayimize büyük destek verecek bu tesisimizle çelik zırh, koruyucu yelek, helikopterler, tanklar gibi yüksek sertlik gerektiren ve mukavemet yoğunluk oranının önemli olduğu askeri ekipmanların üretiminde artık yerli bor karbür kullanmış olacağız." şeklinde konuştu.

Dönmez, "Yerli Akılla Küresel Pazarlara"  sloganıyla gerçekleştirilen MMG 4. Ar-Ge İnovasyon Zirvesi'nde yapmış olduğu konuşmada, Ar-Ge ve inovasyon kavramlarının bu döneme damga vurmasına rağmen tam anlamıyla doğru bir şekilde tartışılmadığını belirtti

İnovasyonu "değer katan değişim ve daha iyisini anlamak için sonsuz bir gayret içine girmek" şeklinde betimleyen Dönmez, bugün artık yapay zekadan teknolojik robotik teknolojilere kadar günlük hayatta inovasyonun etkilerinin görüldüğünü anlattı.

Dönmez, gençlere, daha önce yapılmamış ve denenmemiş işlerin peşinden gitmelerini tavsiye ederek, "Korkmayın, başımıza icat çıkarın." şeklinde konuştu.

Tüm bu değişim çabalarının bir takım oyunu olduğunu aktaran Dönmez, bakanlık olarak Ar-Ge, startup ve inovasyon konularında bir dizi toplantı yaptıklarını, toplantılarda koordinasyon ve yapılanma ihtiyacı bulunduğu sonucuna vardıklarını belirtti.

Dönmez, dünyanın haksız karşı çıkışları ve ambargolarına rağmen Türkiye'nin Barış Pınarı, Fırat Kalkanı gibi harekatları başarıyla yürütmesinde yerli teknolojinin çok büyük payının olduğunu aktardı.

Enerjide de benzer bir başarı hikayesini yazmak için Türkiye'nin tüm enstrümanlara sahip olduğunu dile getiren Dönmez, "Enerjide sadece geçiş ülkesi olmak bize yetmez ancak yerli teknoloji üretimiyle jeopolitik gücümüz bir üstünlüğe dönüştürülebilir. Bu yüzden, Türkiye'nin tam bağımsızlığı ve güçlü yarınları, stratejik sektörlerin geliştirilmesinde yatıyor." şeklinde konuştu.

Bakan Dönmez, konuşmasını, Türkiye'ye bilimsel anlamında büyük katkıları olan Prof. Dr. Fuat Sezgin'i anarak sonlandırdı.

Fuar alanındaki standları gezen Dönmez, buralarda sergilenen projelerle ilgili de bilgi edindi.

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2019, 13:14
YORUM EKLE

Radyo

Proses Zirvesi

Dergiler