Savunma sanayisindeki tecrübeler sağlık sektöründe kullanılıyor

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı olan İsmail Demir, savunma sanayisinde kazanılan tecrübeyi sağlık alanına da taşıdıklarını dile getirdi.

Savunma sanayisindeki tecrübeler sağlık sektöründe kullanılıyor
Endüstrideara

ANKARA (AA) - Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı olan İsmail Demir, savunma sanayisinde kazanılan tecrübeyi sağlık alanına da taşıdıklarını dile getirerek, "Bu zor günlerimizde özellikle sağlık çalışanlarımıza böyle bir destekte bulunmak bizim için büyük bir gurur kaynağı." şeklinde konuştu.

Demir, Twitter hesabından konuyla ilgili olarak yaptığı videolu paylaşımında, savunma sanayisinde kazanılan tecrübeyi sağlık alanına da taşıdıklarını belirtti.

Savunma sanayisinde kazanılan yetenek ve teknolojilerin farklı alanlara aktarılmasının uzun süredir gündemlerinde olduğuna dikkat çeken Demir, bu kapsamda ASELSAN'ın birkaç sene önce sağlık alanında teşebbüslere başladığını anımsattı.

Demir, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele aşamasında acil ihtiyaç olarak gündeme gelen solunum cihazı hususunda "Milli Teknoloji Hamlesi"nin bir katılımcısı olan ASELSAN'ın diğer ortaklarıyla beraber faaliyet yürüttüğünü, yerli ve milli bir tasarımı hayata geçirmek üzere çalıştığını belirtti.

Cihazların hızlı bir şekilde seri üretime geçeceğinin altını çizen Demir, şöyle devam etti:

"Savunma sanayisi geniş testleri ve kalifikasyon süreçlerini gerektiren bir alan. İnsan hayatının çok önemli olduğu sağlık sektöründe de aynı süreçler hassasiyetle uygulanarak hızla sahaya ürün verilmesi mümkün olacak. Solunum cihazı buna ilk örnek. ASELSAN bünyesinde çalışılan başka ürünler de var. Onlar da ürün olarak ortaya çıktığında ve seri üretimi başladığında duyurulacak. Savunma sanayisindeki diğer şirketlerde de oluşan benzer kabiliyetlerin hayata geçirilmesi konusunda var gücümüzle çalışıyoruz."

Demir, bu süreçte emeği geçen tüm çalışanlara teşekkür ederek, "Şu zor günlerde sağlık çalışanlarımıza böyle bir desteği verebilmek bizim için sevinç ve gurur kaynağı. Onlara da teşekkür ediyoruz, fedakarlıklarını unutmuyoruz, alkışlarımız onlar için. Millet olarak bu savaşı kazanacağımıza inanıyoruz." dedi.

Güncelleme Tarihi: 09 Nisan 2020, 18:56
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını