SARIKAYALI KADINLARIN ÜRETTİĞİ EV AYAKKABILARI YURT DIŞI YOLCUSU

Yozgat'ın Sarıkaya ilçesinde kadınların el emeği, göz nuru ile ürettiği ev ayakkabıları yurt dışından da talep alıyor.

SARIKAYALI KADINLARIN ÜRETTİĞİ EV AYAKKABILARI YURT DIŞI YOLCUSU
Robot Zirvesi

YOZGAT (AA) - Yozgat'ın Sarıkaya ilçesinde kadınların el emeği, göz nuru ile ürettiği ev ayakkabıları yurt dışından da talep alıyor.

Sarıkaya Belediyesi, sosyal sorumluluk projesi kapsamında, tasarımcı Canis Döşemeci öncülüğünde ev ayakkabısı yapımı kursu açtı. Kursa katılan 30 kadın kursiyer, patik ve çarığı modernize ederek ev ayakkabısı üretimi yapıyor.

Sarıkaya Belediye Başkanı olan Ömer Açıkel, gazetecilere yaptığı açıklamada, Anadolu'daki patik ve çarığın modernize edilmiş halini "Kelik" markasıyla ürettiklerini belirtti.

Belediye bünyesinde açtıkları ev ayakkabısı kursunda üretim yaptıklarını belirten Açıkel, "Tasarımcı Canis Döşemeci de kadınlarımıza kurs verdi ve seri üretime başladık. Kadınlar hem atölyede hem de pandemi nedeniyle evlerinde üretim yapıyor. Üretilen ev ayakkabılarını, Sarıkaya'nın ve Anadolu'nun kültürünü yabancılara tanıtabilmek ve aile ekonomilerine katkı sağlamak için yurt dışına da göndermeye başladık." şekilnde konuştu.

Açıkel, bşu ana kadar Fransa, Hollanda ve İsviçre'ye de çok sayıda ev ayakkabısı gönderdiklerini söyledi.

Canis Döşemeci de ev ayakkabılarının tamamiyle doğal ürünlerden yapıldığını vurguladı.

Evde giyilen ürünün tabanının sağlam olması için kendir ipi ve keçi derisi kullanıldığını belirten Döşemeci, "Üst kısımlarda yün ip kullanılmakta. Arasındaki boşluklardan dolayı terleme yapmaz. Annelerimizin, ninelerimizin yaptığı patiği, daha modernize hale getirdik." şeklinde konuştu.

Kursiyerlerden Taliha Kır ise istihdam imkanı kısıtlı ilçede kurs sayesinde iş bulduklarına değinerek, ev ekonomisine katkıda bulunduklarını, çocuklarının harçlığını ve mutfak masraflarını çıkardıklarını belirtti.

Güleser Taşkıngül de kurs sayesinde elde ettiği gelirle üniversite harcını yatırdığını aktardı.

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2020, 17:25
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını