banner1322
x

SANAYİDE ÇALIŞAN KİŞİ BAŞI ÜRETİMDE ARTIŞ YAŞANDI

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından açıklanan 2021 yılı ilk çeyrek verilerine göre, sanayide çalışan kişi başına üretimde artış gerçekleşti.

SANAYİDE ÇALIŞAN KİŞİ BAŞI ÜRETİMDE ARTIŞ YAŞANDI
Robot Zirvesi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, sanayide çalışan kişi başına üretim endeksi 2021 yılı ilk çeyrek verilerini açıkladı.

Bu bağlamda söz konusu endeks, 2020'nin aynı dönemine kıyasla yüzde 3,4 oranında arttı.

SAATLİK ÜRETİM ENDEKSİ YÜZDE 4,5 ARTTI

Ocak-Mart 2021 dönemine ilişkin verimlilik istatistikleri doğrultusunda, takvim etkilerinden arındırılmış toplam sanayi çalışan kişi başına üretim endeksi, geçtiğimiz senenin aynı dönemiyle karşılaştırıldığında yüzde 3,4'lük bir artış gösterirken, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış toplam sanayi çalışan kişi başına üretim endeksi 2020'nin son çeyreğine göre yüzde 0,1'lik azaldı.

Söz konusu dönemde toplam sanayi çalışılan saat başına üretim endeksi, yıllık bazda yüzde 4,5 yükselirken çeyreklik bazda yüzde 0,9 düşüş gerçekleşti.

DAYANIKLI TÜKETİM MALLARI İLK SIRADA YER ALDI

Takvim etkilerinden arındırılmış ana sanayi grupları verileri incelendiğinde, çalışan kişi başına üretim endeksinde yıllık bazda en fazla artış yüzde 9,8 ile dayanıklı tüketim malı üretiminde kaydedildi.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış çalışan kişi başına üretim endeksinde, 2020'nin ilk çeyreğine kıyasla 2021'in ilk çeyreğinde en çok artış, yüzde 3,1 ile dayanıklı tüketim malı üretiminde görüldü. (AA)

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2021, 11:09
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını