Sanayide antikor testleri 13 ilde start veriyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı olan Mustafa Varank, 13 ilde sanayide antikor testlerine başlayacaklarını söyledi.

Sanayide antikor testleri 13 ilde start veriyor
Endüstri 40 Zirvesi

ANKARA (AA) - Sanayi ve Teknoloji Bakanı olan Mustafa Varank, 13 ilde sanayide antikor testlerine başlayacaklarını söyleyerek, "İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Konya, Tekirdağ, Adana, Sakarya, Gaziantep, Manisa, Eskişehir, Bursa ve Kayseri’de antikor testleri yapılacak."  şeklinde konuştu.

Bakan bonus veren sitler Varank, video konferans yöntemiyle yer aldığı Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Meclis Toplantısı'nda, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) süresince sanayi odalarıyla, teknoparklarla, sivil toplum kuruluşlarıyla istişare içinde olduklarını dile getirdi.

Öngörülebilirliği artıracak ve işleri kolaylaştıracak her adımı hayata geçirmeye özen gösterdiklerini vurgulayan Varank, dünyanın zorlu bir sınavdan geçtiğini söyledi.

Bakan Varank, pandeminin insan sağlığının yanında, küresel ekonomiyi de derinden sarstığını anımsatarak, bu dönemde ülkeler arasındaki gelişmişliğin ortadan kalktığını belirtti.

Türkiye'nin uyguladığı politikalarla çok sayıda ülkeden olumlu yönde ayrıştığına işaret eden Varank, kamu yönetiminin her alanında, dinamik yönetişim anlayışını takip ettiklerini hatırlattı.

Varank, birçok alanda tarihi adımlar attıklarını dile getirerek, 5,5 milyonun üzerinde vatandaşa 14 milyar liralık nakit kaynak aktardıklarını söyledi.

Vatandaşlara verdikleri nakdi desteklerin 20 milyar lirayı aştığına dikkat çeken Varank, "Kamu bankalarımız finansman sıkıntılarını çözmek için devreye girdi. Sağlık endüstrisinde yenilikçi ürünlerle küresel rekabette biz de varız dedik. Tanı kitleri, aşı ve ilaç projelerimizle takip eden değil, takip edilen bir ülke haline geldik. Krizin ilk günlerinden itibaren takip ettiğimiz bütüncül yaklaşım sayesinde ülkece başarılı bir sınav verdik. Bundan sonrada performansımızı katlayarak devam ettireceğiz. Yeni normale girerken, reel sektörde kalıcı ve istikrarlı bir toparlanmaya ihtiyacımız var." şeklinde konuştu.

67 Milyar değerinde teşvik belgesi verildi

Bakan Varank, sanayideki gidişatı takip edip üretimin öncü göstergelerini izlediklerini belirterek, nisan ayının yalnızca Türkiye için değil tüm dünya için zorlu bir dönem olduğunu dile getridi.

Bu dönemde ticaretin durduğunu, talebin kesildiğini vurgulayan Varank, "Mayıstan itibaren ekonomi dipten dönüş sinyalleri vermeye başladı, haziranda reel sektördeki canlanma hız kazandı. Bu ayın ilk iki haftasında sanayideki elektrik tüketimi, nisan ve mayısı şimdiden geride bıraktı. Haziranın ilk yarısında OSB'lerdeki elektrik tüketimi, mayısa göre yüzde 31 arttı." dedi.

Varank, otomotiv, tekstil ve mobilya gibi öncü sektörlerin dirilmeye başladığını hatırlatarak, ekonomiye güvenin arttığını söyledi.

Bu senenin ilk 5 ayında sanayi siciline 5 bin 547 işletmenin kaydolduğunu belirten Varank, şöyle dedi.

"İlk 5 ayda 5 bin 547 işletme reel sektöre yeni oyuncu olarak girdi, ekonomiye yeni soluk getirdi. Organize sanayi bölgelerimizde ilk 5 ayda 520 yeni fabrika üretime geçti. Yatırım talebi de pandemi koşullarına rağmen, geçen seneye göre güçlü seyrediyor. Ocak-mayıs döneminde 67 milyar liralık yatırım teşvik belgesi düzenledik. Bu yatırımlar hayata geçtiğinde, 110 bin vatandaşa iş imkanları doğacak. Türkiye'deki ekonomik canlanmanın hızlanmasını ve yılın son iki çeyreğinde güçlü büyüme oranlarına ulaşmayı bekliyoruz."

Bakan Varank, bu dönemde salgında ikinci bir dalgayla karşılaşmamak ve reel sektördeki iş güvenliğini azami seviyeye çekmek için atılan adımları anlattı.

Sağlık Bakanlığı ile birlikte Kocaeli ve Ankara'da sanayiye hizmet vermek üzere test laboratuvarları kurduklarını hatırlatan Varank, "Burada yaptığımız çalışmalar diğer şehirlerimiz için örnek oldu. Şimdi de sanayide antikor yani bağışıklık testlerine başlıyoruz. 13 ilimizde; İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Konya, Tekirdağ, Adana, Sakarya, Gaziantep, Manisa, Eskişehir, Bursa ve Kayseri’de antikor testleri yapılacak. Konya ve Bursa’da testler dün itibarıyla başladı. Kocaeli'nde antikor testleri bugün başlıyor."  şeklinde konuştu.

Toplam 24 firmanın güvenli üretim belgelendirme işlemi bitti

Bakan Varank, iş yerlerinde alınacak tedbirlerin testler kadar önemli olduğunu hatırlatarak, "COVID-19 Güvenli Üretim Kalite Belgesi için" şimdiye kadar 177 sanayi kuruluşunun başvurduğunu ve denetimi biten 24 firmanın belgelendirme işlemlerinin tamamlandığını söyledi.

Belgeyi alan firmaların kullanacakları "TSE Güvenli Üretim" logosuyla piyasada kendilerine duyulan güveni tazelemiş olacaklarını vurgulayan Varank, sanayicileri bu belge için başvurmaya davet etti.

Varank, Kocaeli'nin Türkiye sanayisi için önemine dikkat çekerek, Bakanlık olarak şehrin potansiyelini ileriye taşıyacak her türlü projeye destek vermeyi sürdüreceklerini söyledi.

Yılbaşından itibaren Kocaeli’nde 3,5 milyar liralık sabit yatırıma teşvik belgesi verdiklerini dile getiren Varank, bu yatırımların tamamlanmasıyla 3 bin 500 vatandaşa yeni iş kapıları açılacağını belirtti.

İMES OSB'de Kalkınma Ajansı desteğiyle Uygulamalı İleri Mühendislik Mükemmeliyet Merkezini kuracaklarını belirten Varank, şöyle devam etti:

"16 milyon liralık bu projenin 10 milyon lirası ajansımız tarafından finanse edilecek. Ağustosta da projenin temelini atmak üzere Kocaeli’ne gelmeyi planlıyorum. Bu merkezin hayata geçmesiyle, sanayinin ihtiyaç duyduğu vasıflı iş gücünü yetiştirmek üzere yılda 2 bin kişiye eğitim verilecek. Firmaların yenilikçi ürün geliştirme kapasitesi artırılacak. Yalın üretim ve verimlilik konularında firmalara danışmanlık desteği verilecek."

İldeki Bilişim Vadisi'nin Milli Teknoloji Hamlesi'ni hem ulusal hem de uluslararası alanda temsil edeceğin isöyleyen Varank, vadinin teknoloji önderliğinde şekillenecek yeni dönemde araştırmacılara, girişimcilere ve inovasyonla büyümek isteyen herkese kapılarını açacağını vurguladı.

Bakan Varank, normalleşme süreciyle Kocaeli'nin güçlü sanayisi ve Ar-Ge ekosistemiyle önemli rol oynayacağını hatırlatarak, "Bakanlığımızın destekleri emrinize amade. Katma değerli üretimi Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi programıyla, inovatif fikirleri ve yeni girişimleri Ar-Ge desteklerimizle, üretken yatırımları teşvik belgelerimizle ve yerel kalkınmayı da bölgesel desteklerimizle hızlandırmaya devam edeceğiz." şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2022, 19:40
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını