SANAYİ DEVRİMİ NEDİR? TARİHİ VE SONUÇLARI

Sanayi Devrimi, makineleşmenin başlaması ve buharlı gibi sanayi için gerekli güç kaynaklarının keşfedilmesi nedeni ile 18. Yüzyılın ikinci yarısında İngiltere’de başlamıştır.

SANAYİ DEVRİMİ NEDİR? TARİHİ VE SONUÇLARI
Endüstri 40 Zirvesi

Bu devrim, üretim yapısında ve ülke ekonomisinde büyük ve köklü bir değişim yaratmıştır. İlk olarak İngiltere’de başlayan devrim daha sonra Kuzey Avrupa ve Kuzey Amerika’ya yayılmıştır. İlk olarak demir – çelik sektöründe ve tekstil sektöründe başlayan devrim sırayla tüm sektörlere yayılmıştır.

Buhar gücü ile işleyen makineler ve araçlar ( gemi, tren ), Sanayi Devrimi’nin başlangıç sebepleri arasında yer alırken daha sonra bu araçların ve makinelerin yerini elektrikli ve benzinli olanları almıştır.

Sanayi Devrimi’nin yaşanmasına, Avrupa nüfusunun hızlı artışı, sömürgecilik, teknolojik ilerlemeler ile üretilen buharlı makineler, girişimciliğin ve ticaret hukukunun gelişmesi, sanayi yatırımlarının artması, Kapitalizmin gelişmesi, ekonomik ve ticari haklar ve özel mülkiyetlerin güvence altına alınması neden olmuştur.

SANAYİ DEVRİMİ NE ZAMAN?

sanayi devrimi

SANAYİ DEVRİMİNİN SONUÇLARI

Sanayi Devrimi, sadece ticari ve ekonomik yapıyı değil, insan hayatının her alanını derinden etkileyen ve tamamen değişim yaratan sonuçlar doğurmuştur.

Bu sonuçlar,

  • Şehirlerde Nüfus Artışı
  • İşçi Sınıfının Ortaya Çıkışı ve Sosyalizmin Doğuşu
  • Sömürgeciliğin Yayılması
  • Çevre Sorunları
  • Bilimsel ve Teknik Gelişmelerin Hızlanması
  • Genel Refahın Artması
  • İnsan Ömrünün Uzaması

Şeklinde ana başlıklar halinde toplanmaktadır. Bu sonuçların her biri birbiri ile bağlantılıdır.

Bu devrimin yaşanması ile şehirlerde fabrikaların açılması nedeni ile kırsal bölgelerden kente yoğun göçler yaşanmış, şehir nüfusu hızla artarken, kırsal bölgelerde topraklar terk edilmiştir. Şehirlerde insan sayısı artınca, işçi sayısı taleplerin üstüne olmaya başlamış ve çalışma şartlar ve yaşam şartları zorlu bir hal almaya başlamıştır. Çocuk işçiler zorlu görevlerde çalıştırılmaya başlamıştır. Bu olumsuz durumların neticesinde ise işçi mücadelesi ortaya çıkmış ve komünizm – sosyalizm gibi akımlar doğmuştur.

Bir diğer yandan hızla başlayan sanayileşme tarım alanlarının ve ormanlarının hızla yok olmasına ve hava kirliliğine neden olmuştur.

Batı ülkelerinde yaşanan gelişme ve teknolojik yenilikler nedeni ile diğer ülkeler ile arasındaki gelişmişlik farkı iyice açılmış, devrimin gerçekleşmediği ülkeler, sömürge haline gelmiştir.

Bu ilk 4 madde sanayi devriminin olumsuz etkileri arasında yer almaktadır.

SANAYİ DEVRİMİNİN OLUMLU ETKİLERİ

Sanayi Devrimi halkın genel refahının artmasını sağlamıştır. Sağlık alanına da olumlu etkisi olan devrim sayesinde sıtma, veba, humma gibi ölümcül hastalıklar ortadan kalkarken, uzun vadede yaşam şartlarının iyileşmesi ile insan ömrü giderek uzamaya başlamıştır.

Devrimin bir diğer olumlu sonucu ise bilimsel ve teknik gelişmelerin hızlanmasıdır. Ekonomik kalkınma ve zenginleşme bilimsel gelişmelerin hem nedeni hem sonucu halini almıştır. Bu gelişmeler, halkın zenginleşmesini sağladıkça, bilimsel gelişmelerin artışı için daha fazla kaynak ayrılmaya başlanmıştır. 19. Yüzyılda bilimsel icatların oldukça fazla olmasının nedeni bu şekilde açıklanmaktadır.

sanayi devrimi

İKİNCİ, ÜÇÜNCÜ VE DÖRDÜNCÜ SANAYİ DEVRİMİ

Birinci sanayi devrimi, çelik ve tekstil sektörünün ön planda olduğu, kömür ve buhar makinalarının kullanıldığı, sanayileşmenin ilk aşamasını kapsayan dönemdir.

19. yüzyılda, bu ilk devrimden hemen sonra buharlı makinelerin yerini, elektrik, petrol ve doğalgaz ile çalışan ürünler almıştır. Bu akaryakıt çeşitlerinin keşfedilmesi ile başlayan ikinci dönemde otomobil, uçak gibi araçların icadı gerçekleşmiştir. Bu gelişmeler sayesinde ekonomi ve sanayinin gelişimi hızlanmış ve ikinci sanayi devrimi dönemi gerçekleşmiştir.

1960’lı yılların başından itibaren, bilgisayarların yavaş yavaş insanların hayatına dahil olmaya başlaması ve teknolojinin hızla gelişmesi üçüncü sanayi devriminin gerçekleşmesine uygun ortamı sağlamıştır.

Dördüncü sanayi devrimi olarak nitelendirilen dönem ise günümüzde yaşanmaktadır. Yapay zeka, üç boyutlu yazıcılar, robot teknolojisi, internet, sürücüsüz arabalar gibi ilk 3 sanayi devriminin yapısını tamamen değiştirecek yeni buluşlar dördüncü sanayi devriminin gerçekleşmesine olanak sunmaktadır. İçinde bulunduğumuz dönem Sanayi 4.0 olarak tanımlanmaktadır.

İKİNCİ SANAYİ DEVRİMİ’NDE NE OLDU?

Güncelleme Tarihi: 25 Aralık 2020, 15:21
YORUM EKLE
YORUMLAR
melek olcayyyyyy
melek olcayyyyyy - 3 yıl Önce

çok güzel olmuş

Yusuf yurt
Yusuf yurt - 2 yıl Önce

Güzel olmuş elinize sağlık

aydın tunç
aydın tunç - 2 yıl Önce

18. yüzyıl sanayi devrimi ve ardıllarını kısa bir eleştirmenin ardından 4.0 dönem. ve hemen öncesini pembe kelimelerle sunulması biraz algı oluşturma amaçlı olmuyor mu?

DİCLE ARSLAN
DİCLE ARSLAN - 1 yıl Önce

Ellerinize sağlık

Turin öztürk
Turin öztürk - 1 yıl Önce

Çok güzel sosyal bilgiler dersi çok basit miş biraz daha zor olsaydı

nikolay fasülyev
nikolay fasülyev - 11 ay Önce

Tesekkür ederik, gayet ehtiyetli bir baylaşım eylemişsin

Medine zarif
Medine zarif - 9 ay Önce

Ödevime yardımcı oldu teşekkürler

Deli kız33
Deli kız33 - 8 ay Önce

Projem için çok yardımcı oldu teşekkürler


Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını