SALGIN DÖNEMİNDE EGE BÖLGESİ'NDE ODUN DIŞI ORMAN ÜRÜNLERİ İHRACATI ARTTI

Kekik, defne ve adaçayının da içerisinde bulunduğu odun dışı ürün ihracatı senenin ilk yarısında 80 milyon dolara ulaştı.

SALGIN DÖNEMİNDE EGE BÖLGESİ'NDE ODUN DIŞI ORMAN ÜRÜNLERİ İHRACATI ARTTI
Endüstrideara

İZMİR (AA) - Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı  olanCahit Doğan Yağcı, odun dışı orman ürünleri ihracatının senenin ilk yarısında geçen senenin aynı dönemine nazaran yüzde 16'lık artışla 80 milyon dolara yükseldiğini açıkladı.

Yağcı, konuyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, 2020 senesi için 750 milyon dolar ihracat hedefi koyduklarını ancak Kovid-19 salgını sebebiyle 2020 senesinin ilk yarısında dünya genelinde hem iç hem de dış piyasalarda ciddi daralmalar olduğunu belirtti.

Mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektörünün geçen yılın ilk yarısına göre ihracatta yüzde 5'lik daralmayla 2 milyar 491 milyon dolar dövizi ülkeye kazandırdığını aktaran Yağcı, Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları olarak ise 2019 senesinin ilk yarısında 328 milyon dolar olan dış satımlarının 2020 senesinin ocak-haziran döneminde yüzde 2'lik gerilemeyle 321 milyon dolarda kaldığını belirtti.

Yağcı, salgının en yoğun hissedildiği 2020 senesinin ilk yarısında mobilya ve kağıt ihracatı düşerken bağışıklık sistemini güçlendirdiği için kekik, defne ve adaçayının domine ettiği odun dışı orman ürünleri ihracatının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16'lık artışla 69 milyon dolardan 80 milyon dolara yükseldiğini anımsattı.

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2020, 13:46
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını