SAKARYA GAZ'DAKİ DOĞAL GAZIN KULLANIMI İÇİN DEV YATIRIM

Sakarya Gaz Sahası'nda keşfedilen doğal gazın kullanımı için üretim ve iletim altyapısına 780 milyon TL'lik yatırım yapılacak.

SAKARYA GAZ'DAKİ DOĞAL GAZIN KULLANIMI İÇİN DEV YATIRIM
Endüstrideara

Karadeniz'deki Sakarya Gaz Sahası'nda keşfedilen doğal gazın kullanıma sunulması için üretim ve iletim altyapısına 780 milyon TL'lik yatırım gerçekleştirileceği bildirildi.

PROJE, ÜÇ BÖLÜMDEN OLUŞACAK

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TAPO)'nın Sakarya Gaz Sahası Denizaltı Üretim Tesisleri, Denizaltı Nakil Hatları ve Kara Doğal Gaz İşleme Tesisi Entegre Projesi için hazırlanan ÇED başvuru dosyasından derlenen bilgiler doğrultusunda proje üç farklı bölümden oluşacak.

Bu çerçevede, entegre projenin ilk kısmındaki denizaltı doğal gaz üretim tesisleri Türkiye Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde, ikinci kısmındaki kara doğal gaz işletme tesisi Filyos Endüstri Bölgesi'nde kurulacak.

Her iki üniteyi bağlayacak üçüncü kısmı oluşturan doğal gaz nakil hatları ise deniz ve karada inşa edilecek.

Toplam üç bölümden oluşan proje için 780 milyon TL'lik yatırım yapılacak.  

UZAKTAN KONTROLÜ SAĞLANACAK

Denizaltı üretim tesisinin bulunduğu gaz bloğu denizin yaklaşık 2 bin 200 metre derinliğinde ve Filyos Endüstri Bölgesi'ne 155 kilometre uzaklıkta kurulacak. Bu sistem, 2 bin 173 kilometrelik bir alan içerisinde 30-40 üretim kuyusunu birleştirip gazın boru hattına aktarılmasını sağlayacak ve deniz tabanında kurulu bir şebeke şeklinde çalışacak. 

İşletme süresince üretim uzaktan kontrol edilen sistemlerle gerçekleştirilecek ve denizde insan bulunacak herhangi bir tesis kurulmayacak. 

GÜNLÜK 40 MİLYON METREKÜPLÜK GAZ İŞLENECEK

Sakarya Gaz Sahası'nda ilk etapta 6 ila 10 adet kuyu denizaltı üretim sistemine bağlanacak. Bu kuyulardan günlük 10 milyon metreküp gaz üretilecek ve inşa edilen boru hattıyla Filyos'taki gaz işleme tesisine gönderilecek.

Doğal gaz burada işlenerek Boru Hatları İle Petrol Taşıma AŞ'nin (BOTAŞ) standartlarına uygun hale getirilecek. 

İkinci etapta ise toplamda 30-40 kuyudan üretilecek günlük 40 milyon metreküp doğal gaz taşınacak ve işlenecek. 

Projenin kara tarafındaki alan için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nca Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'na 49 yıllık irtifak hakkı tesis edilecek. Kurulması planlanan tesisteki makina ve ekipmanlar yıprandıkça yenilenebilecek ve tesisin ömrü uzatılabilecek.

İLK DOĞAL GAZ 2023'TE KULLANILACAK

Projenin deniz tarafında inşa edilecek açık deniz boru hattı ve ilgili sistemler de 40 yıllık bir işletme ömrü için tasarlanacak. Ana ekipman, tedarikçinin önerdiği bakım prosedürleri ve aralıklarına göre 25 yıllık bir tasarım ömrüne sahip olacak.

Sahadan ilk doğal gaz 2023'te kullanılmaya başlanacak, ancak sahanın tamamen devreye alınması 2023'ten sonraki bir tarihte olacağı öğrenildi. (AA)

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2021, 08:08
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını