Sabancı Holding, Sağlık Bakanlığı için 10 ton yeni nesil dezenfektan yardımı

Sabancı Holding tarfından yeni tip koronavirüs (Kovid-19) mücadelesi kapsamında 10 ton yeni nesil dezenfektan  Sağlık Bakanlığı'na bağışlandı.

Sabancı Holding, Sağlık Bakanlığı için 10 ton yeni nesil dezenfektan yardımı
Endüstrideara

İSTANBUL (AA) - Sabancı Holding tarfından yeni tip koronavirüs (Kovid-19) mücadelesi kapsamında 10 ton yeni nesil dezenfektan  Sağlık Bakanlığı'na bağışlandı.

Yapılan bağışl sayesinde, 1,5 milyon metrekarelik bir alan dezenfekte etmek mmükün olacak.

Sabancı Holding tarfından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamaya göre, Sabancı Üniversitesi tarafından geliştirilen ve uygulandığı ortamda bakteri ve virüslere karşı 3 aya kadar hijyen sağlayan Antimic ürünüyle sağlık emekçilerinin iş gücü yükünün hafifletilmesi mümkün olacak.

Geliştirme çalışmaları Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Menceloğlu liderliğinde, Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Nanoteknoloji laboratuvarlarında yapılan Antimic, koronavirüsün de aynı familyadan geldiği SARS'a karşı etkili olduğu kanıtlanan ham maddeyle üretim gerçekleştirildi.

Sağlık Bakanlığı tip 2 ruhsatına sahip olan Antimic'in patenti de Sabancı Üniversitesi'ne ait bulunuyor.

İnsan sağlığını tehlikeye sokacak ağır metal ve kalıcı toksik kimyasallar içermeyen, su bazlı ve uygulandığı yüzeyde kalıcılığı olan geniş spektrumlu Antimic, yaşam alanlarında ve giysilerde oluşturduğu çok ince, camsı ve elastik koruyucu tabakası ile konforlu koruma sunuyor. Bu örtü, bakteri ve virüslerin ortamda tutunmasını önlüyor.

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2020, 11:38
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını