\"\"
banner1496
x

SABANCI HOLDİNG ENERJİYE 6,2 MİLYAR DOLAR YATIRIM YAPACAK

Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper, Türkiye ABD İş Konseyi (TAİK) tarafından, Goldman Sachs ev sahipliğinde ABD’nin New York kentinde düzenlenen 13. Türkiye Yatırım Konferansı’nda konuştu.

SABANCI HOLDİNG ENERJİYE 6,2 MİLYAR DOLAR YATIRIM YAPACAK
Merus Power, Aha Teknoloji Teşvik

Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper, Türkiye ABD İş Konseyi (TAİK) tarafından, Goldman Sachs ev sahipliğinde ABD’nin New York kentinde düzenlenen 13. Türkiye Yatırım Konferansı’nda konuşma gerçekleştirdi.

TÜRKİYE, YATIRIMLARDA HER ZAMAN ÖNCELİKLİ ÜLKE OLACAK

Konferans kapsamında gerçekleştirilen “Büyümeye Öncülük Eden Türk Özel Sektörü” panelinde değerlendirmelerde bulunan Cenk Alper, Türkiye’nin dinamik ekonomisiyle dayanıklı ve çevik iş dünyasına vurgu yapan Cenk Alper, yatırım stratejilerinde bugüne kadar Türkiye’yi hep önceliklendirdiklerini, önceliklendirmeye de devam edeceklerini söyleyerek, "Bunun nedeni bizim sadece Türkiye’de kurulmuş olmamız değil. Yarattığı büyüme fırsatları, nüfusu ve coğrafi konumuyla, ülkemizin muhteşem bir potansiyeli olduğuna inanmamız." dedi. Bugün dünyanın önde gelen şirketlerinin Türkiye’de yatırım yapmasının ya da yeni yatırımlar planlamasının temel nedeninin de bu olduğunu söyleyerek, iş dünyası perspektifinde Türkiye’nin potansiyelinin hiç bu kadar yüksek olmadığını söyledi. Cenk Alper, Sabancı olarak bu dönemde, kararlı yatırımları ve sürdürülebilir yaşamı önceliklendiren yaklaşımlarıyla Türkiye'ye değer katmaya devam edeceklerini söyledi.

“ENERJİYE 5 YIL İÇERİSİNDE 6,2 MİLYAR DOLAR YATIRIM YAPACAĞIZ”

Türkiye’nin dünya tedarik zincirindeki rolünün son dönemde ciddi şekilde büyüdüğünün altını çizen Cenk Alper, Türkiye'nin stratejik konumu sayesinde, özellikle enerji arz güvenliği açısından Avrupa Birliği’nin çok önemli bir partneri olabileceğini ve bu noktada Türkiye’nin ortaya koyacağı başarının kendi sınırlarının ötesinde, Azerbaycan, Türkmenistan, İran, Irak gibi ülkelerin yanı sıra Avrupa ülkelerinin de geleceği açısından son derece büyük bir öneme sahip olacağını söyledi. Sabancı Topluluğu olarak, enerji ve iklim teknolojileri alanında kararlı şekilde büyümeye ve yatırım yapmaya devam ettiklerini belirten Alper, "Önümüzdeki 5 yıl içerisinde, Topluluk olarak, Türkiye’de enerjiye yapacağımız yatırım tutarı 6,2 milyar dolar seviyesinde. Bunu somut bir örnekle açıklamam gerekirse; Türkiye’de önümüzdeki 5 yıllık dönemde hayata geçirilecek her üç rüzgar ve güneş santralından biri, Sabancı imzası taşıyacak” ifadelerini kullandı.
 

YORUM EKLE

Hach - PC Kategori

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını