RUSYA-UKRAYNA SAVAŞINDAN ETKİLENEN ŞİRKETLERE AB DESTEĞİ

Avrupa Birliği (AB), Rusya-Ukrayna savaşından ve yüksek enerji maliyetlerinden etkilenen şirketler için 400 bin avro kamu desteği sağlanmasına karar verdi.

RUSYA-UKRAYNA SAVAŞINDAN ETKİLENEN ŞİRKETLERE AB DESTEĞİ
Enerji Zirvesi

AB Komisyonu, Birlik ekonomisini Rusya-Ukrayna savaşının olumsuz etkilerinden korumak amacıyla AB kamu destek kurallarının gevşetilmesini içeren geçici çerçevenin kabul edildiğini duyurdu.

Buna bağlamda, AB üyesi ülkeler, Rusya'ya uygulanan ekonomik yaptırımlar, karşılıklı alınan diğer kısıtlayıcı tedbirler ve enerji gibi girdi maliyetlerinde artışın yol açtığı zararların giderilmesinde kamu desteklemelerini kullanabilecek.

Üye ülkeler, tarım, balıkçılık ve su ürünleri sektörlerinde faaliyette buulnan ve krizden etkilenen şirketler için 35 bin avroya kadar hibe verebilecek. Krizden etkilenen diğer sektörlerdeki şirketlere de 400 bin avroya kadar hibe desteği sağlanacak.

Bankaların mevcut krizden etkilenen tüm şirketlere kredi sağlamayı sürdürmesi sağlanacak. Bu firmalara yönelik kredilere kamu garantisi verilebilecek. Söz konusu kredilere sübvansiyonlu faiz oranı uygulanabilecek.

Ülkeler, gaz ve elektrikteki fiyat artışlarından kaynaklanan ek maliyetler için şirketlere tazminat veya hibe sunabilecek.

Yüksek enerji maliyetlerinden etkilenen firmalar için bahse konu olan gaz ve elektrik gibi masraflarının yüzde 30'unu geçmeyecek biçimde 2 milyon avroya kadar yardım sağlanabilecek.

Faaliyetlerinde zarar eden şirketlerin ekonomik devamlılıklarını sağlamak amacıyla daha fazla yardım da verilebilecek. Bu çerçevede enerji yoğun kullanıcılar için 25 milyon avroya kadar alüminyum, diğer metaller, cam elyafı, kağıt hamuru, gübre, hidrojen ve kimyasal gibi sektörlerde faaliyet gösteren şirketler için de 50 milyon avroya kadar yardım verilebilecek. (AA)
 

YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını