RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI İHRACATTA YENİ ARAYIŞLARA YÖNELTTİ

TASD Başkanı Berke İçten, savaş nedeniyle ayakkabı sektöründe Rusya ve Ukrayna'ya yapılan ihracatın durma noktasına geldiğini söyledi.

RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI İHRACATTA YENİ ARAYIŞLARA YÖNELTTİ
Enerji Zirvesi

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği Başkanı (TASD) Berke İçten, 2022 yılı Ocak-Şubat döneminde Türkiye tarafından en çok ayakkabı ve aksamları ihracatı yapılan ilk 10 ülke sıralamasında, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 22,9 oranında artış kaydedilen Rusya’nın lider konumunda olduğunu ifade etti.

İçten, Rusya'ya gerçekleştirilen dış satımın 18,7 milyon dolar olduğunu dile getirerek, halihazırda devam eden Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle söz konusu iki ülkeye yapılan dış satımın durma noktasına geldiğini ifade etti.

5 MİLYON ÇİFT AYAKKABI İÇ PAZARDA SATIŞA SUNULACAK

Her iki ülke için üretilen ancak savaş ortamı hasebiyle ihraç edilememiş stok ürünlerin değerlendirilmesi için yeni pazar yerleri ve e-ticaret siteleri ile dernekleri arasında görüşmeler yapıldığı bilgisini verdi.

İç pazarda satış hareketliliği yakalamayı hedeflediklerini dile getiren TASD Başkanı İçten, tespitleri doğrultusunda 200-250 ihracatçı şirkette 4,5-5 milyon çift ayakkabının kaldığını, kalan ürünleri iç pazarda satışa sunacaklarını belirtti.

"SAVAŞIN BİR AN EVVEL SONA ERMESİNİ TEMENNİ EDİYORUZ"

Yaşanan savaşın bir an önce sona ermesini dilediklerini aktaran Berke İçten, "Daha fazla kayıp yaşanmadan umuyoruz ki Rusya ve Ukrayna arasında barış ve huzur içindeki günler yeniden gelsin." dedi.

İçten, dış satımda önlerini görebilmek adına savaşın gidişatının önemine değinen İçten, 2022 sonu için belirledikleri hedeflere ulaşabilmek için ihtiyatlı hareket ettiklerini ve sürekli yeni pazar arayışlarına devam ettiklerini bildirdi.

DİĞER PAZARLARDA GÜNCEL DURUM NASIL?

Ocak-Şubat döneminde sektörün dış satımında yüzde 38 artış ve 16 milyon dolar ile Almanya'nın ikinci sırada yer aldığını söyleyen TASD Başkanı, Irak’ın toplam ihracat içindeki payının yüzde 8 olduğunu, yüzde 54,5 artış yaşanan üçüncü en büyük ihracat pazarı İspanya’nın payının ise yüzde 6,3 ve ihracat değerinin 12,5 milyon dolar olarak gerçekleştiğini ifade etti.

İçten, "Aynı dönemde İtalya, Libya, Polonya, Romanya ve ABD’ye yönelik ihracatımızda sırasıyla yüzde 56,4, yüzde 208,3, yüzde 156,3, yüzde 43,4 ve yüzde 70,1 oranlarında artış yaşanırken, Irak’a yüzde 16,7 ve Fransa’ya yüzde 5,4 oranlarında azalış kaydedilmiştir." şeklinde konuştu. 


 

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2022, 15:43
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını