"REFORM GÜNDEMİMİZLE BU YIL DAHA İYİ OLACAK"

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Yıl toplamında yatırım talebi, bir önceki yılın yüzde 25 üzerinde. Reform gündemimizle 2021 çok daha iyi olacak." dedi.

"REFORM GÜNDEMİMİZLE BU YIL DAHA İYİ OLACAK"
Endüstrideara

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Yıl toplamında yatırım talebi, bir önceki yılın yüzde 25 üzerinde. Reform gündemimizle 2021 çok daha iyi olacak." ifadelerini kullandı.

"29 BİN KİŞİLİK EK İSTİHDAMIN ÖNÜNÜ AÇTIK"

Sosyal medya hesabından bir paylaşım yaparak, Aralık 2020 ve geçen yıla ilişkin yatırım teşvik belgesi verilerini açıklayan Bakan Varank, yatırımların aralıksız olarak devam ettiğine vurgu yaptı.

Bakan Varank, paylaşımında şu açıklamalarda bulundu:

"Aralık ayında 1181 teşvik belgesi düzenleyip, 28,1 milyar liralık sabit yatırımın ve 29 bin 361 kişilik ilave istihdamın önünü açtık. Yıl toplamında yatırım talebi, bir önceki yılın yüzde 25 üzerinde. Reform gündemimizle 2021 çok daha iyi olacak inşallah."

İMALAT SEKTÖRÜ BİRİNCİ SIRADA

Bakan Varank'ın paylaşımında yer alan infografik doğrultusunda, Aralık 2020'de düzenlenen teşvik belgeleri kapsamında gerçekleştirilecek yatırımların yüzde 73,4'ünü imalat, yüzde 13,2'sini hizmetler, yüzde 9,4'ünü enerji, yüzde 2,1'ini tarım, yüzde 1,9'unu ise madencilik sektörü oluşturdu.

Yatırımların bölgelere göre dağılımı incelendiğinde ise, en fazla yatırımı yüzde 48,7'lik pay ile 1. Bölge'nin çektiği görüldü. 

YATIRIM TUTARINDA VE İSTİHDAM SAYISINDA ARTIŞ OLDU

Düzenlenen belgelerde 2020 yılı ile 2019 yılının aynı dönemi kıyaslandığında yatırım teşvik belgesi sayısında yüzde 86, belgelerde öngörülen istihdam sayısında yüzde 49 ve sabit yatırım tutarında da yüzde 25 artış yaşandığı dikkati çekti. (AA)
 

YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını