banner1322
x

Reel sektöre 33 milyarlık destek

Vergi oranlarında değil vergi gelirlerinde artış öngörüyoruz, diyen, Albayrak reel sektör için 2019 bütçesinden 32.8 milyar TL destek sağlayacaklarını açıkladı.

Reel sektöre 33 milyarlık destek
Endüstrideara
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda konuştu. Bakan Albayrak, "Bütçede gelir tarafında genel olarak vergi oranlarında değil, vergi gelirlerinde artış öngörüyoruz." dedi
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk bütçesi olan 2019 yılı bütçe teklifinin, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmesine başlandı.
Albayrak, "2019 yılında bütçe giderlerinin 961 milyar lira, bütçe gelirlerinin 880.4 milyar lira, vergi gelirlerinin 756.5 milyar lira, faiz dışı giderlerin 843.7 milyar lira, bütçe açığının 80.6 milyar lira olması öngörülmüştür" dedi.

EKONOMİDE DENGELENMENİN BELİRGİNLEŞMESİNİ BEKLİYORUZ
YEP'e göre sıkı para ve maliye politikaları uygulanarak ekonomideki dengelenme süreci doğru şekilde yönetilecek. Cari işlemler ve dış finansman ihtiyacı kaynaklı risklerimizi minimize eden sürdürülebilir büyüme patikası izlenecek.

Ekonomik ve sosyal teşvikler mali dengeler üzerinde bir miktar maliyet yarattı. Bütçede gelir tarafından tek seferlik gelir artırıcı tedbir öngörmedik. Bütçede gelir tarafında genel olarak vergi oranlarında değil vergi gelirlerinde artış öngörüyoruz. Dönem içinde meydana gelebilecek tek seferlik uygulamalar bütçeyi pozitif etkileyecektir.

 Reel sektör için 2019 bütçesinden 32.8 milyar TL destek sağlayacağız. Altın ve enerji hariç cari dengenin 2018 sonunda pozitif gerçekleşmesini bekliyoruz.

Küresel finansal koşullardaki dalgalanmaların etkisiyle makroekonomik istikrar zarar görmüştür. Önümüzdeki dönemde ekonomideki dengelenmenin belirginleşmesini bekliyoruz.

ENFLASYON TAHMİNİ YÜZDE 20.8
Sermaye giderlerinde ortalama yüzde 20'lik düşüş dengelenmeye büyük katkı sağlayacak.
Enflasyon tahmini yeni ekonomi programındaki gibi yüzde 20.8. 2018 yılında işsizlik yüzde 11.3 olarak öngörülüyor.
Bütçenin temel özelliği tasarruf bütçesi olmasıdır. Personel alımı geçmiş yılların altında olacak.
2018'de vergi dışı gelirleri 21.7 milyar TL fazla verecek. Bütçe açığının milli gelire oranı yüzde 1.9 olacak.
Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2018, 16:02
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını