Polonya’daki İklim Konferansı’nda kömüre karşı interaktif sergi

Polonya’da gerçekleştirilen BM İklim Konferansı binasının dışında sergilenen heykeller, kömürün insan sağlığına ve çevreye olan zararlarına dikkat çekiyor.

Polonya’daki İklim Konferansı’nda kömüre karşı interaktif sergi
EndüstrideAra - Haber Detay

Polonya’nın Katoviçe şehrinde 5 Aralık’ta düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Konferansı’nın yapıldığı binanın dışında, Avrupa’nın birçok yerinden kömürün yıkıcı etkilerine maruz kalmış insanları temsil eden bir heykel sergisi açıldı.

“Kömürün Ötesindeki Yurttaşlar” ismini taşıyan interaktif sergi, Kömürün Ötesinde Avrupa (Europe Beyond Coal – EBC), CEE Banwatch ve Greenpeace tarafından hazırlandı. 

Sergide İspanya, Almanya ve Romanya’nın yanı sıra Avrupa’nın en büyük kömür üreticilerinden olan Polonya’dan kömürün etkisinde kalan bölgelerde ikamet eden 5 kişinin birebir üç boyutlu yazıcıda tasarlanmış heykelleri sergileniyor.

KÖMÜR BARONLARININ DEĞİL, HALKIN ÇIKARLARI DİKKATE ALINMALI

Kömürün Ötesinde Avrupa Kampanyası Direktörü Kathrin Gutmann, serginin, hayatları kömür nedeniyle derinden etkilenen bu insanların, tarihteki en kötü şöhretli iklim konferanslarından birinde seslerini duyurmalarına imkan sağladığını belirtti. 

Gutmann, BM İklim Konferansı’na ev sahipliği yapan Polonya hükümetinin konferansa kömür firmalarını sponsor yapmak ve tam da iklim krizinin tartışılacağı bu mekanın koridorlarını insanların sağlığına zarar veren firmaların görselleriyle donatmak kadar ileriye gittiğini ve hükümetin, vatandaşların sesine kulak verme zamanının geldiğini kaydetti.

CEE Bankwatch Kampanyalar Direktörü Petr Hlobil ise, sergide bulunan bölgelerden insanlarla tanıştığında, bu insanların kendileri ve çocukları için daha iyi ve kömürsüz bir gelecek istediklerini dile getirdi. Hlobil, bölgesel dönüşümün, kömürden elde edilen kardan ve adaletsiz sübvansiyonlardan kısa vadeli fayda sağlayan kömür baronlarının değil, bu bölgeler yaşayan insanların çıkarlarını dikkate alması gerektiğinin altını çizdi.

KÖMÜRÜN BİLANÇOSU AĞIR: 7.600 PREMATÜRE ÖLÜM 

Yakın geçmişte yayınlanan “Son Nefes: Kömür Şirketleri Avrupa’yı Hasta Ediyor” raporuna göre RWE, EPH ve PGE de dahil AB’deki en kirli 10 kömür firmasının, yaklaşık 7 bin 600 prematüre ölüm ve 2016 yılında 22 milyar Euro’ya kadar ulaştığı düşünülen sağlık maliyetine neden olduğu öngörülüyor. 

Greenpeace Orta ve Doğu Avrupa AB Kömür Kampanyası Lideri Nina Stros, yaptığı açıklamada en geç 2030’a kadar Avrupa kömür firmaları ve hükümetlerin kömürden uzak bir dönüşüme kendilerini vakfederek hem insan sağlığını hem de iklimi korumaya başlamalarına ihtiyaçları olduğunu sözlerine ekledi.


 

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2018, 07:39
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Proses Zirvesi

Dergiler