banner1322
x

PETLAS 2021’DE ÇEYREK MİLYAR DOLAR İHRACAT HEDEFLİYOR

Türkiye lastik sektörünün yerli sermayeli kuruluşu Petlas, 2021 yılında ihracatını yüzde 25 artırarak 250 milyon dolar bandına çıkarmayı hedefliyor.

PETLAS 2021’DE ÇEYREK MİLYAR DOLAR İHRACAT HEDEFLİYOR
Endüstrideara

AKO Grup’tan yapılan açıklamaya göre, şirket, kendi geliştirdiği yüksek teknolojili ürünler ile dünya pazarlarında büyük ilgi görüyor.

Petlas’ın 6 kıtada 120 farklı ülkeye yayılan ihracat pazarları arasında, ABD, Almanya, İtalya gibi büyük ölçekli otomotiv endüstri ve pazarına sahip ülkeler de yer alırken, 2020 yılında yaklaşık 200 milyon dolar düzeyinde ihracat gerçekleştirdi.

Petlas, 2021 yılında ise yüzde 25’e varan oranda ihracat büyümesi hedefliyor.

KIRŞEHİR’DE TARİHİ İHRACAT REKORU

Petlas’ın mart ayında yaptığı 21,6 milyon dolarlık ihracat, Kırşehir iline tarihinin en yüksek aylık ihracat rakamını sağladı. Kırşehir, ihracatı en çok artış gösteren iller arasında yer aldı.

Petlas'ın bu hamlesiyle, Kırşehir ilinin 2021 yılı mart ayında 24 milyon 131 bin dolar düzeyinde gerçekleşen ihracatı, bu yılın şubat ayına oranla yüzde 20, ilin 2020 yılı mart ayı ihracatına oranla da yüzde 30 daha ileri seviyede gerçekleşti.

Petlas, ABD pazarına ihracatını orta-uzun vadede 100 milyon dolar düzeyine ulaştırmayı hedeflerken, kendi geliştirdiği yüksek teknolojili ürünlerinin sağladığı rekabet avantajı ile hızlı ve kalıcı büyüme elde etmeyi hedefliyor. Petlas, bu doğrultuda 60 milyon dolarlık yatırımını da sürdürüyor.

YERLİ SERMAYE YERLİ İŞ GÜCÜ İLE ÜRETİYOR VE DÜNYAYA SATIYOR

Yılın ilk çeyreğinde özellikle ihracat tarafında başarılı sonuçlar elde ettiklerini ifade eden Petlas Yönetim Kurulu Üyesi Abdulkadir Özcan, 2021 yılı ihracat hedeflerini yüzde 20-25 bandında artırmak ve yaklaşık çeyrek milyar dolar düzeyinde ihracatla ülke ekonomisine katkı sunmayı amaçladıklarını belirtti.

Özcan, Petlas'ta 2020 yılı içinde gerçekleştirilen kapasite artışına paralel olarak, mevcut ürün gamının çeşitlendirilmesine yönelik yatırımların devam ettiğini belirterek, verimliliğin artmasına yönelik yatırımların da hız kesmeden sürdüğünü söyledi.

Türkiye’nin yerli sermayeli sanayi gücü Abdulkadir Özcan AŞ (AKO Grup) bünyesine, 2005 yılındaki satın alma sonrasında yapılan ve son 10 yılda ivmesi artan yatırımların toplamı, 700 milyon dolar seviyesine yaklaşmaktadır diyen Özcan, “Şirketimizde gerek iç pazar, gerek ihracata yönelik yatırımlar sürekli bir şekilde devam ediyor. Türk lastik sektörünün yüzde 100 yerli sermayeli lider markası Petlas, binek araçlardan kamyon ve otobüslere, traktörlerden askeri birlik ve güvenlik güçlerinin kullandığı araçlara, iş makinelerinden savaş jetlerine, 80 farklı desen ve 2 bin 500 farklı ebatta üstün nitelikli lastikleri, yerli sermaye, yerli mühendislik ve Ar-Ge, yerli iş gücü ile üretiyor ve dünyaya satıyor. 2021 yılı içinde, ürün gamımızın tümünde, özellikle de kamyon otobüs (TBR) lastiklerde büyümeyi sürdürmeyi hedefliyoruz." dedi.(AA)


 

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2021, 18:09
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını