Pandemi sonrası ekonomide çözüm izolasyon değil, iş birliği ile olacak

Dünyadaki Müslüman gençleri temsil eden ve toplam 56 ülkenin üyesi olduğu İslam İşbirliği Gençlik Forumu'nun (ICYF) önemli isimleri ağırladığı Special Edition Talks’ın bu haftaki konuğu, D-8 Genel Sekreteri Büyükelçi Dato Ku Jaafar Ku Shaari oldu.

Pandemi sonrası ekonomide çözüm izolasyon değil, iş birliği ile olacak
Endüstrideara

İSTANBUL (AA) - Dünyadaki Müslüman gençleri temsil eden ve toplam 56 ülkenin üyesi olduğu İslam İşbirliği Gençlik Forumu'nun (ICYF) önemli isimleri ağırladığı Special Edition Talks’ın bu haftaki konuğu, D-8 Genel Sekreteri Büyükelçi Dato Ku Jaafar Ku Shaari oldu.

ICYF tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamaya göre Shaari, koronavirüs sonrası dünyada "Yeni normal" olgusu tartışılırken, dünya ekonomik bir parçalanmaya mı, yoksa daha güçlü işbirliklerine doğru mu yönelecek sorusuna cevap aranan özel oturumda konuşma yaptı.

D-8 Genel Sekreteri Büyükelçi Shaari, ülkelerin kendilerini izole etmek üzere bir ekonomik düzeni tartıştıkları bu dönemde, salgının tüm insanlığın problemi olduğunun altını çizerek, insanlığın bu sorunla ancak "birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için" anlayışı ve dayanışma ile başa çıkabileceğini söyledi.

Shaari, "Çoğumuz davranışlarımızı değiştiriyoruz, herhangi bir şeyi yapış şeklimiz ve bakış açımız değişiyor. Üretim yöntemleri, birlikte iş yapma şekilleri ve ticaret tamamen değişecek." şeklinde konuştu.

Yeni normal üzerine konuşurken ülkelerin kendilerini izole etmelerinin çözüm olmadığını aktaran Shaari, böyle bir dönemde ticaret savaşlarını bitirmenin ve daha çok iş birliğine yönelmenin önemli olduğunu belirtti.

D-8 bünyesinde geçen sene kurulan Sağlık ve Sosyal Koruma Programı kapsamında yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Shaari, üye ülkelerin Sağlık Bakanlarının haziran ayında online bir toplantıda bir araya geleceğini söyledi

D-8 bünyesinde bir Dayanışma Fonu oluşturulması için çalışmalar yürütüldüğünü aktaran Shaari, bu dönemde üye ülkelerinin birbirlerine destek olmalarının önemini vurgulayarak, Türkiye örneğini verdi. Türkiye’nin D-8 üye ülkelerinden Bangladeş ve Nijerya’ya yardımlarını hatırlatan Shaari, ülkelerin gerekli ve yeterli medikal ekipman ve solunum cihazlarına sahip olduklarından emin olmak için çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

D-8 bünyesinde bir solunum cihazı üretimi üzerine çalıştıklarının da bilgisini ileten Shaari, koronavirüse karşı yürütülen çalışmalar çerçevesinde D-8 Genel Sekreterliği'nin dayanışmayı artırmak için bir online yardım etkinliği düzenlemeye hazırlandığını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2020, 14:51
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını