OYAK'dan TOTAL ile M Oil'in operasyonlarını birleştirme kararı

OYAK, "Güzel Enerji Akaryakıt AŞ" ticari unvanı altında TOTAL ve M Oil markalarının tüm operasyonlarını birleştirme kararı aldı.

OYAK'dan TOTAL ile M Oil'in operasyonlarını birleştirme kararı
Endüstrideara

ANKARA (AA) - OYAK, "Güzel Enerji Akaryakıt AŞ" ticari unvanı altında TOTAL ve M Oil markalarının tüm operasyonlarını birleştirme kararı aldı.

Konuyala ilgili olarak firma tarafından yapılan açıklamaya göre, Mayıs ayında halka açık beş çimento şirketini "OYAK Çimento" çatısı altında konsolide eden OYAK'ın, verimlilik ve karlılık odaklı son hamlesi enerji grubuna yönelik gerçekleşti.

Gebze, Aliağa, Tekirdağ Marmara Ereğlisi, Ankara, Yarımca ve Samsun'da toplam 550 bin metreküp kapasiteli akaryakıt ve LPG tesisleri ile İzmir Çiğli'deki madeni yağ fabrikasının dışında, Türkiye genelinde 900'ün üzerinde istasyon tek tüzel kişilik altında fakat TOTAL ve M Oil markaları korunarak faaliyetlerini sürdürecek.

Sektörel çeşitlilik ve büyüme hedefi uyarınca, akaryakıt ve otogazın yanında madeni yağ ve akaryakıt dışı hizmetler alanında da fırsatları değerlendiren şirket, yüksek performans ve verimlilikle enerji sektörüne yön veren oyunculardan olmak gayesiyle TOTAL ve M Oil istasyonlarını, Güzel Enerji tüzel kişiliği adı altında birleştirdi.

Şirket, bünyesine toplam 33 yeni istasyon katarak akaryakıt dağıtım sektöründe yüzde 6,5'luk pazar payına ulaşırken, sene sonu hedefleri doğrultusunda yeni istasyonlar açarak, hizmet ve ürün çeşitliliği ile müşteri memnuniyetini artırmayı planlıyor..

Açıklamada görüşlerine başvurulan ru hamleler ile çalışmayı sürdürdüklerini söyledi.

OYAK'ın, ülke ekonomisinin hedeflerine de katkı sağlayacak, uluslararası finansal piyasalara yön veren stratejik sektörlerde faaliyet göstermeye odaklandığını aktaran Erdem, şöyle devam etti:

" Geçtiğimiz aylarda, beş çimento şirketimizi tek çatı altında birleştirerek, grubumuzun istikbaline yeni bir ufuk çizdik demiştik. Bugün de güçlü bir satın almayla biz de varız dediğimiz akaryakıt sektöründe, tasarruf, verimlilik, karlılık ve hızlı büyümeye odaklanarak iki markamızı tek çatı altında birleştirmiş bulunuyoruz. Bu birleşme sayesinde şirketlerimizi daha etkin ve bütünsel bir yaklaşımla yöneterek, rekabet gücümüzü artıracağız. Şirketlerimizi, birbirinden öğrenen, operasyonel verimliliği yüksek, teknoloji odaklı bir yapıya getirerek, ortaya çıkan güç birliği ile de daha ileri gideceğiz. Gerek çimento gerekse akaryakıt alanlarındaki birleşmelerden doğacak sinerjinin, OYAK'ı geleceğe taşıyacağına inancımız tamdır."


 

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2020, 13:39
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını