banner1322
x

OTOMOTİV SEKTÖRÜ SALGIN ÖNCESİ İHRACAT RAKAMLARINI YAKALADI

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, salgından en çok etkilenen sektörler arasında olan otomotiv sektörünün salgından önceki ihracat rakamlarını hızlıca yakaladığını söyledi.

OTOMOTİV SEKTÖRÜ SALGIN ÖNCESİ İHRACAT RAKAMLARINI YAKALADI
Endüstri 40 Zirvesi

TİM tarafından yapılan açıklamaya göre; 8 Aralık / 11 Aralık tarihlerinde düzenlenecek Türkiye’nin ilk 3 boyutlu sanal otomotiv fuarı Auto Expo Türkiye 2020’nin online açılışı gerçekleştirildi.
Yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen TİM Başkanı İsmail Gülle, küresel ticaretin belki de 100 yılda bir gerçekleşebilecek talep şokunun etkisini yavaş yavaş üzerinden atmaya çalıştığını söyledi 

“İHRACAT HEDEFLERİMİZE EMİN ADIMLARLA YÜRÜYORUZ”

İsmail Gülle ; küresel ticaretin yılın ikinci çeyreğinde yüzde 19 daraldığını ve 2020 yılı için ‘küresel ticarette’ daralma beklentisinin ise yüzde 7 seviyesinde olduğunu belirtti. Gülle, bu yıl için ciddi daralma beklenen sektörlerin başında ise otomotiv sektörünün geldiğini de söyledi. Otomotiv sektörünün kasım ayında ihracatını, yüzde 0,3 de olsa artırmasının çok önemli olduğunu belirten Gülle, geçtiğimiz eylül ve ekim aylarını, pandemiye rağmen tarihi rekorlarla kapattıklarını ifade etti. 2020 ihracat hedefleri olan, 165,9 milyar dolara emin adımlarla yürümeye devam ettiklerini söyleyen Gülle, bu rekor ve başarılarda salgından en çok etkilenen sektörler arasında olan otomotiv sektörünün, salgın öncesi ihracat rakamlarını hızlıca yakalamasının oldukça önemli olduğunu ifade etti. 
Otomotiv sektörünün kasım ayındaki 2,698 milyar dolarlık ihracatının pandemi kaynaklı kayıpların telafisi adına son derece sevindirici bir gelişme olduğunu belirten Gülle, 'Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye' hedefine ulaşmada, otomotiv sektörüne hayati bir rol düştüğünü vurguladı. (AA)
 

YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını