Otomotiv pazarı bu sene 700 binlere kadar ulaşabilir

Fiat Marka Direktörü olan Altan Aytaç, "Hem otomobil tarafı canlı hem de hurda teşvikinin sona ermesinin ardından hafif ticari araç tarafında da özellikle geçen sene ile kıyaslarsak daha iyi bir yıla başladığımızı söyleyebiliriz. Bu bizi nereye götürür? 600 binin üzerinde, hatta 700 binlere kadar bir pazarı telaffuz ettirir." şeklinde konuştu.

Otomotiv pazarı bu sene 700 binlere kadar ulaşabilir
Endüstri 40 Zirvesi

KARS (AA) - Fiat Marka Direktörü olan Altan Aytaç, "Hem otomobil tarafı canlı hem de hurda teşvikinin sona ermesinin ardından hafif ticari araç tarafında da özellikle geçen sene ile kıyaslarsak daha iyi bir yıla başladığımızı söyleyebiliriz. Bu bizi nereye götürür? 600 binin üzerinde, hatta 700 binlere kadar bir pazarı telaffuz ettirir." şeklinde konuştu.

Yenilenen ve daha sportif hale gelen yeni Fiat 500X SUV'un basın tanıtımı, Kars'ın Sarıkamış ilçesinde yapıldı..

Mart ayından itibaren  piyasaya sürülecek olan Fiat 500X SUV'a 1.0 litre 120 HP ve 1.3 litre 150 HP güçlerindeki yeni Firefly serisi turbo benzinli ve 1.6 litre 120 HP gücündeki Multijet II turbo dizel motor seçenekleriyle 145 bin 900 TL'den başlayan anahtar teslim satış fiyatıyla sahip olunabilecek.

Fiat Marka Direktörü Aytaç, tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, yeni 500X'in tanıtımını geçen senenin sonuna doğru yapmayı planladıklarını ancak yılbaşında pazarla ilgili beklentilerin çok net olmadığı bir ortam olması nedeniyle bu süreci uzattıklarını belirtti.

Fiat 500X SUV'un ilk olarak 2014 senesinde lanse edildiğini ve bugüne kadar 100'den fazla ülkede 500 binden fazla adet satış gerçekleştiğini dile getiren Aytaç, "SUV sınıfı Avrupa da çok büyük ve en hızlı büyüyen segment. Bugün toplam satışların yüzde 12'sine-13'lere ulaşmış durumda. O yüzden çok fazla yeni model var. Fiat 500X, bu sınıfa ilk giren modellerden bir tanesi. Türkiye'de SUV segmenti büyüyen bir segment. Özellikle 2019 son aylarda, pazardan 4,6 toplam pay aldı. Son aylarda ise yüzde 8'lere varan ağırlığı var." şeklinde konuştu.

Fiat markası olarak segmente yönelik hedeflerinin pazar payına göre değişiklik gösterdiğine dikkat çeken Aytaç, "Toplam 3 bin adetlik Fiat 500 ailesi satışı öngörüyoruz. Bu adedin en az yarısının Fiat 500X olmasını hedefliyoruz." şeklinde konuştu.

Türkiye otomotiv sektörü ve küresel gelişmelerin sektöre yansımalarına yönelik de değerlendirmeler yspan Aytaç, 2019 yılının özellikle de otomotivle uğraşan herkesin unutamayacağı bir sene olduğunu belirttti.

Aytaç, "Zor geçen bir yılı geride bıraktık. Dönüp baktığımızda çok ciddi ve fazla sayıda değişimler yaşadık. ÖTV ve KDV indirimleri ile hurda indiriminin bu duruma paralel olarak devam etmesi, devlet bankalarının kredi faizlerini düşürmesi, emisyon sınırlarının değişmesiyle birlikte yenilenen motor normları bir çırpıda aklımıza gelenler. Yıl sonuna kadar pek çok süreci birlikte yaşadık. Sonuçta kısa vadeli planlamalar yaparak bir yılı geçirdik." dedi.e adaptif hız sabitleyici gibi güvenlik özellikleriyle destekliyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2020, 10:01
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını