banner1013
x

OTOMOTİV DEVİ FABRİKA KAPATACAK

Alman otomobil üreticisi Volkswagen AG'ye ait kamyon üreticisi MAN, hem karını artırmak hem de yeni teknolojileri finanse etmek için iş gücünü azaltmayı ve üç fabrikasını kapatmayı planlıyor.

OTOMOTİV DEVİ FABRİKA KAPATACAK
EndüstrideAra5

BERLİN (AA) - Alman otomobil üreticisi Volkswagen AG'ye ait kamyon üreticisi MAN, hem kar artışı sağlamak hem de yeni teknolojilere yatırım yapmak amacıyla başta Almanya ve Avusturya’da olmak üzere dünya çapında 9 bin 500 çalışanın işine son vermeyi ve potansiyel olarak üç fabrikasını kapatmayı planladığını açıkladı. 

Volkswagen’ın kamyon ve otobüs biriminin ayrı yapıya dönüştürülmesiyle kurulan Traton Group bir açıklama gerçekleştirdi. Yapılan açıklamaya göre şirketin kemer sıkma programı uyguladığı ve ve kurumsal olarak yeniden yapılanacağın için üretim faaliyetlerinin yeniden düzenleneceği belirtildi. Bu kapsamda şirketin sahip olduğu 36 bin kişilik iş gücü dörtte bire indirilecek ve Almanya ile Avusturya başta olmak üzere dünya çapında 9 bin 500 çalışanın işine son verilecek. Üretiminin yeniden yapılandırılmasında ise  bazı fabrikalar başka bölgelere taşınaması hedefleniyor. Bu kapsamda Avusturya'nın Steyr kentindeki fabrikaların yanı sıra Almanya'daki Plauen ve Wittlich'teki fabrikaların tartışmaya açık olduğu vurgulandı.

Bu düzenleme neticesinde şirket faaliyet bilançosuna 1,8 milyar avro olumlu katkı yapmasını hedefliyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2020, 20:55
YORUM EKLE

Enerji Zirvesi

Proses Zirvesi

Dergiler