banner1013
x

OSBÜK, OSB'LERİN YILDIZLARINI SEÇECEK

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu, OSB’lerde üretim yapan sanayi tesislerini ihracattan istihdama, Ar-Ge’den dijital dönüşüme kadar değerlendirilecek. 

OSBÜK, OSB'LERİN YILDIZLARINI SEÇECEK
EndüstrideAra5

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK), Organize Sanayi Bölgeleri (OSB)'nde üretim yapan sanayi tesislerini değerlendireceği ve bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek “OSBÜK-OSB Yıldızları-İlk 500 Araştırması”nı başlattı.

64 BİN SANAYİ TESİSİNİ KAPSAYACAK

Üretim yapan 64 bin sanayi tesisini kapsayacak araştırma ile, OSB’lerdeki sanayi tesisleri ihracattan istihdama, Ar-Ge’den dijital dönüşüme kadar birçok alanda değerlendirilecek ve araştırmanın sonuçları kamuoyuyla paylaşılacak. 

Konuyla ilgili soruları yanıtlayan OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, sahadaki veri toplama çalışmalarının 1 Şubat itibariyle başladığını, hedeflerinin OSB’lerde üretim yapan sanayi tesislerinin verilerini daha sağlam bir şekilde analiz ederek, Türkiye’nin kalkınmasına daha güçlü destek vermek olduğunu vurguladı. 

"REFERANS KAYNAĞI OLACAK"

Türkiye’de 1961 yılında başlayan OSB’leşme hikayesinin sınırları aşan bir başarı öyküsüne dönüştüğünü vurgulayan Kütükcü, “Halihazırda 81 şehrimizde 347 organize sanayi bölgemiz var. Türkiye’de sanayi üretiminin yüzde 40’ını gerçekleştiren, 2 milyon 100 bin insanımıza doğrudan istihdam sağlayan organize sanayi bölgelerimizin başarı öyküsü artık sınırları aşmış durumda. OSBÜK olarak, OSB’lerimizin bu başarı öyküsünü ulusal ve uluslararası alanda tanıtmak için yeni bir süreç başlattık. 1 Şubat itibariyle saha çalışmalarını başlattığımız ‘OSBÜK- OSB Yıldızları -OSB’ler İlk 500 Firma Araştırması’ çalışmamızı her yıl yaparak, kamuoyuyla paylaşacağız. Türkçe-İngilizce olarak yayınlayacağımız bu rapor ile OSB’lerimizin ve sanayicilerimizin başarılı performanslarını ulusal ve uluslararası çapta anlatacak etkin bir referans kaynağı da ortaya koymuş olacağız.” ifadelerini kullandı.

Araştırmanın Türkiye’de kendi alanında yapılacak ilk ve tek çalışma olacağına dikkat çeken Kütükcü, tüm OSB’lere ve OSB katılımcılarına çalışmaya katılım sağlamaya, destek vermeye davet etti.

YAŞAM ALANI HALİNE GELDİ

Nitelikli sanayi üretiminin yanı sıra teknoloji geliştirme bölgelerinden meslek liselerine, atıksu arıtma tesislerinden kreşlere  kadar bir yaşam merkezi haline gelen OSB’lerdeki firmaların anlatılacağı araştırmanın; Cumhurbaşkanlığından, dünya çapında perakende sektöründe faaliyet gösteren büyük mağazaların satın alma yöneticilerine kadar geniş bir kitleye ulaştırılacağı ifade edildi.

OSBÜK-OSB YILDIZLARI ilk 500 Fı̇rma Araştırması; 2020 yılındaki OSB’lerin performans analizi de dahil olmak üzere, en fazla istihdam yapan, en fazla yatırım yapan, en fazla dijital dönüşüm yatırımı yapan, Ar-Ge harcaması gerçekleştiren, en fazla patent alan gibi konularda ilk 500 OSB firmasını seçecek.
 
 

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2021, 13:42
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Dyson

Dergiler