banner1322
x

"Orta Asya Bölgesel Ekonomik İşbirliği Programı Konferansı" Taşkent'de yapıldı

Orta Asya Bölgesel Ekonomik İşbirliği Programı (CAREC) Bakanlar Konferansı, Özbekistan'ın başkenti olan Taşkent'te gerçekleştirildi.

"Orta Asya Bölgesel Ekonomik İşbirliği Programı Konferansı" Taşkent'de yapıldı
Endüstrideara

TAŞKENT (AA) - Orta Asya Bölgesel Ekonomik İşbirliği Programı (CAREC) Bakanlar Konferansı, Özbekistan'ın başkenti olan Taşkent'te gerçekleştirildi.

Özbekistan Hükümeti ile Asya Kalkınma Bankasının ortaklaşa düzenlediği konferansa Çin, Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, Moğolistan, Tacikistan, Afganistan, Pakistan, Türkmenistan ve Özbekistan'ın dışişleri, maliye, ekonomi, yatırım, ticaret bakanları ve uluslararası kuruluşların üst düzey yöneticileri yer aldı.

Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev'in, konuşmalar öncesinde konferansın katılımcılarına göndermiş olduğu mesajı paylaşıldı.

CAREC Programı ülkelerinin gelişiminin tek bir enerji piyasasının oluşturulması ve ulaşım güzergahlarının çeşitlendirilmesiyle ilişkili olduğunu dile getiren Mirziyoyev, "Bölgenin istikrarlı ve sürdürülebilir kalkınması, enerji altyapısının modernizasyonu, bu alanda çok taraflı projelerin uygulanması yoluyla tek bir enerji pazarının kurulmasıyla ayrılmaz bir şekilde bağlantılı." şeklinde konuştu.

Konferansta, CAREC Programı faaliyetlerinin uygulanması hususunda enerji ve ulaştırma sektörlerinde geliştirilen stratejiler ve sürdürülebilir kalkınma için bölgesel güç birliği masaya yatırıldı. CAREC'in 2030 yılına yönelik enerji ve ulaşım stratejileri de tartışıldı.

Programın çalışmaları, Dünya Bankası, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, Uluslararası Para Fonu ve Asya Kalkınma Bankası gibi büyük finans kuruluşlarınca finanse ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2019, 10:58
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını