banner1322
x

ORMANLARDAN İKİ YILDA 1 MİLYON 600 BİN LİRA GELİR ELDE ETTİLER

Türkiye'nin orman varlığı yönünden en fakir illerinden Kırşehir'de, orman alanlarının rehabilitasyonundan iki yılda 1 milyon 600 bin lira gelir sağlandı.

ORMANLARDAN İKİ YILDA 1 MİLYON 600 BİN LİRA GELİR ELDE ETTİLER
Robot Zirvesi

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Kırşehir Orman İşletme Müdürü Reşat Karaca, son 18 yılda yapılan çalışmalarla Kırşehir'de yüzde 3,5 olan orman varlığını iki katına çıkarılarak yüzde 7'ye yükseldiğini söyledi
Karaca, Merkez Kervansaray Dağları, Karahıdır bölgesi, Kaman ve Çiçekdağı ilçelerinde büyük orman alanları oluşturulduğunu belirtti.
İl genelinde 950 hektar alanda rehabilitasyon, sıkılık bakımı ve aralama çalışmaları yaptıklarını ifade eden Karaca, Seyreltilecek ağaçları kendilerinin belirlediğini ve çalışma yapacak işçilere eğitim verdiklerini söyledi.

“5 SENE SONRA AYNI YERLERE TEKRAR GİRECEĞİZ”

Kırşehir'in orman fakiri bir il olmasına rağmen artık bu alanda da gelir eden bir il haline geldiğini vurgulayan Karaca, ormandaki bazı ağaçların sık olduğu için büyümediğini ve o alanlarda rehabilitasyon yaparak çıkanları değerlendirdiklerini söyledi. Bu sene rehabilitasyon yaptıkları alanlardan elde ettikleri emvalden yaklaşık 600 bin lira gelir kazandıklarını söyleyen Karaca, geçen sene ise 1 milyon lira gelir elde ettiklerini belirtti. Geçen sene rehabilitasyon yaptıkları alanın daha geniş olduğunu ifade eden karaca, 5 sene sonra aynı sahalara rehabilitasyon için gireceklerini ve sıklaşan yerleri yeniden seyrelteceklerini söyledi. (AA)


 

YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını