OPPO, TÜRKİYE’DE TEST ÜRETİMİNE BAŞLADI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Çinli akıllı telefon markası OPPO’nun, İstanbul Tuzla’da yapımı devam eden fabrikasında test üretimine başladığını açıkladı.

OPPO, TÜRKİYE’DE TEST ÜRETİMİNE BAŞLADI
Endüstrideara

Oppo, Tuzla’da 12 bin metrekare kapalı alana sahip bir fabrikayı akıllı telefon üretim tesisine dönüştürdü. Kasım ayından beri devam eden çalışmalar hızla devam ederken, Oppo Türkiye’de test üretimine de başladı. Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, OPPO’nun Tuzla’daki tesislerinde ana kart dahil tüm sistemlerin CKD sistemiyle Türkiye’de üretildiği ilk fabrika olma özelliğini taşıyor. Fabrikada tam kapasite üretime başladığı zaman 1000 kişinin istihdam edilmesi hedefleniyor. Gerekli yatırım ortamını oluşturmak için Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yoğun bir çaba gösteriyoruz.” dedi. 

AVRUPA'NIN ÜRETİM ÜSSÜ

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yatırım teşviki ile desteklenen OPPO’nun üretim tesisi ile ilgili hazırlıklar sürüyor. Yaklaşık üç ay içerisinde SMT üretim bandı ve tüm sistemler kurulduğu fabrikada test üretimi de başladı. Fabrikanın kurulum çalışmaları ve test üretimlerini yerinde inceleyen Bakan Varank’a OPPO Türkiye Üst Yöneticisi Weijian Zhou, Fabrika Üst Yöneticisi Lianbing Zhu ve OPPO Türkiye Kamu İlişkileri Direktörü Deniz Erkmen eşlik etti. Varank, "Türkiye; otomotiv, beyaz eşya ve mobilya gibi dayanıklı tüketim mallarında Avrupa’nın üretim üssü konumunda. Gerek üretim kalitesi gerekse taahhütlerini zamanında gerçekleştirme noktasında Türkiye’ye yatırım yapan uluslararası yatırımcılar bu güvenlerinde hep kazançlı çıktılar. Bunun en somut örneğini pandemi sürecinde gördük. Birçok uluslararası şirket, diğer ülkelerdeki üretimlerini kısarken Türkiye’de artırdı. Akıllı telefonlar alanında yapılan bu yatırımlar ülkemizde önemli yetkinliklerin oluşmasına da katkı sağlayacak. Teknoloji tedarikçisi yeni yerli firmalarımız bu sayede ekosisteme dahil olacak." dedi. (AA)
 
 

YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını