banner1322
x

Novartis Grup Türkiye, ilaç ihracatında zirvede

Novartis/Sandoz Türkiye, İKMİB'in her sene yayınladığı Türkiye'nin en çok ihracat yapan ilaç firmaları 2019 senesi sıralamasında, 3 fabrikasının toplam ihracatı dikkate alındığında en üst sırada yer aldı.

Novartis Grup Türkiye, ilaç ihracatında zirvede
Makine Zirvesi

İSTANBUL (AA) - Novartis/Sandoz Türkiye, İKMİB'in (İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçılar Birliği) her sene yayınladığı Türkiye'nin en çok ihracat yapan ilaç firmaları 2019 senesi sıralamasında, 3 fabrikasının toplam ihracatı dikkate alındığında en üst sırada yer aldı.

Novartis Türkiye'nin konuyla ilgili açıklamasına göre, Türkiye pazarının yanı sıra, 1990'lardan beri dünyada 100'dü aşkın ülkeye ihracat yapan Novartis Grup, İKMİB tarafından yayınlanan sıralamadaki başarısını, Novartis'in Kurtköy'deki üretim tesisi ve Sandoz'un Gebze'deki 2 üretim tesisiyle sağladı.

Açıklamada görüşlerine başvuruln Novartis Grup Türkiye Başkanı ve Sandoz Türkiye Genel Müdürü Dr. Altan Demirdere, Türkiye'de faaliyette olan fabrikalarının salgın döneminde de üretimlerine hız kesmeden devam ettiğini ve salgından etkilenerek üretim kapasitelerini düşürmek zorunda kalan diğer ülkelerdeki Novartis fabrikalarına da üretim desteği verdiğini belirtti.

Novartis Türkiye olarak dünyada yaklaşık 100 ülkeye kendi ürettikleri ilaçları ihraç ettiklerini belirten Demirdere, şöyle devam etti:

"Bugün Avrupa'da, Japonya'da ve dünyanın birçok ülkesinde satılan ilaçlarda üretim yeri olarak Türk fabrikalarımızın adı yazıyorsa, bu bizim için bir gurur kaynağıdır. Bu yıl yaşanan Kovid-19 salgını nedeniyle bazı endüstri kollarında üretim kapasitelerinde düşüşler olsa da Novartis Grup olarak, her şeyden önce çalışanlarımızın sağlığını garanti altına alacak ciddi önlemleri hayat geçirdik ve üretimimize kesintisiz olarak devam ettik.

Hatta salgından etkilenerek üretim kapasitelerini düşürmek zorunda kalan diğer ülkelerdeki Novartis fabrikalarına da üretim desteği vererek normal zamandakinden fazla üretim yaptık."

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2020, 15:20
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını