NORTHTECH 160 MİLYON AVROLUK İTHALATIN ÖNÜNE GEÇİYOR

Northtech İleri Teknoloji Fabrikası’nın açılışı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın katılımıyla gerçekleştirildi.

NORTHTECH 160 MİLYON AVROLUK İTHALATIN ÖNÜNE GEÇİYOR
Enerji Zirvesi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 16 milyon TL'lik yatırımla kurulan Northtech İleri Teknoloji Fabrikası’nın, 160 milyon avroluk bir ithalatın önüne geçtiğini ifade ederek, "Öncelikle ithalatın önünü kesmeye çalışan firmamız yakın zamanda ihracata yönelecek." açıklamasını yaptı.

"GİRİŞİMCİLER İÇİN BÜYÜK AVANTAJLAR BULUNUYOR"

 Bakan Varank, Yozgat’ta Northtech İleri Teknoloji Fabrikası’nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, salgına, savaşlara ve dünyada yaşanan belirsizliklere rağmen yatırımlarına devam eden müteşebbislere teşekkür etti.

Yozgat'ın son dönemde bilhassa sanayide büyük atılımlar gerçekleştirdiğine işaret eden Varank, ilin OSB sayısının son 19 yıldaki yatırımlarla 4'e çıktığını, OSB'lerde üretime geçen parsellerde 3 binin üzerinde kişinin istihdam edildiğini ve tüm parsellerde üretime başlanmasıyla bu rakamın 9 bine çıkacağını dile getirdi.

Varank, Bakanlık olarak OSB’lere verdikleri desteklere değinerek, bu bölgelerde girişimciler için büyük avantajlar bulunduğunu belirtti.

5'inci bölgede yer alan Yozgat'ta, yatırımın OSB içinde yapılması durumunda 6'ncı bölge teşviklerinden yararlanıldığını vurgulayan Bakan Varank, müteşebbisleri buralarda yatırıma çağırdı.

Varank, Northtech Elektronik'in bu fırsatı değerlendiren firmalardan biri olduğunu söyleyerek, tesisin temelinin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından atıldığını anımsattı.

"İTHALATIN ÖNÜNE GEÇTİ, YAKINDA İHRACATA YÖNELECEK"

Yatırıma ilişkin bilgi paylaşan Bakan Varank, "16 milyon TL'lik yatırımla kurulan bu fabrika 80 kişiye istihdam sağlıyor. Bu yenilikçi üretim tesisi sayesinde sinyalizasyon sistemleri, elektromekanik sistemleri, akıllı trafik sistemleri, yolcu bilgilendirme sistemleri ve tıbbi cihaz gibi yüksek teknolojili ürünlerin üretimi Yozgat'ta gerçekleştiriliyor. Northtech kurulduğundan beri demir yolu sinyalizasyon ekipmanları üreterek şu ana kadar daha önce yurt dışından ithal ettiğimiz yaklaşık 160 milyon avroluk ürünün Türkiye'de üretilmesini sağladı. Dolayısıyla dövizin yurt dışına geçmesinin önüne geçmiş oldu. Öncelikle ithalatın önünü kesmeye çalışan firmamız yakın zamanda ihracata yönelecek. Böylelikle cari dengeye katkı sağlayacak." biçiminde konuştu.

Törende Northtech Yönetim Kurulu Başkanı Celal Aral da bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmalar sonrasında Varank ve beraberindekiler, kurdele keserek tesisin açılışını gerçekleştirdi. Varank daha sonra fabrika üretilen teknolojileri inceledi.

Açılışa, Yozgat Valisi Ziya Polat, AK Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, MHP Yozgat Milletvekili İbrahim Ethem Sedef, Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse ve davetliler katılım sağladı. (AA)

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2022, 11:17
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını