NİZİP NANESİ 20 ÜLKEYE İHRAÇ EDİLİYOR

Türkiye’de üretilen nanenin yüzde 60'ını Nizip ilçesi tek başına karşılıyor. UNESCO tarafından "Yaratıcı Şehirler Ağı"na dahil edilen Gaziantep'e özgü lezzetlerden Nizip nanesi, 20 ülkeye ihraç ediliyor.

NİZİP NANESİ 20 ÜLKEYE İHRAÇ EDİLİYOR
Enerji Zirvesi

Nizip Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Sarı, konuyla ilgili açıklama gerçekleştirdi. Sarı, “Nane Nizip'te 1960'lı yıllarda üretilmeye başlandı. Nane, iklim koşullarına uyum sağladı. Bu sayede ilçenin en önemli gelir kaynaklarından biri haline geldi. Nizip nanesi, çiftçiler tarafından fideleme yöntemiyle dikiliyor. Nizip nanesi, bölgenin sıcak hava şartlarında gölgede kurutuluyor.” dedi. 

NİZİP NANESİ KORUMA ALTINA ALINDI 

Sarı, konuyla ilgili gelişmeleri şu sözlerle anlattı: “Borsanın girişimiyle Nizip nanesi coğrafi işaretle koruma altına alındı. Türkiye’de üretilen nanenin yüzde 60'ını Nizip ilçesi tek başına karşılıyor. Aroması, rengi ve lezzeti ile diğer nanelerden farklılık gösteriyor. Özellikle kendisine has aromasıyla dikkat çekiyor. Ekonomik gelirinin iyi olması nedeniyle çiftçilerimiz ürüne ilgi gösteriyor. Nane yetiştirilirken suyu sevdiği için Fırat kenarında yoğun olarak yetiştiriliyor. Emek, ustalık isteyen bir ürün. Kurutulması bile başlı başına ustalık istiyor. Ağaç gölgesinde kurutulduğu için rengi daha güzel oluyor." (AA)
 

YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını