NİSSAN’DAN ELEKTRİKLİ ARAÇLARA ÖNEMLİ YATIRIM

Nissan Motor, elektrikli araçlarla bataryalarının üretimi için önümüzdeki 5 yıl içerisinde 2 trilyon yen yani 16 milyar dolar yatırım yapmaya hazırlanıyor.

NİSSAN’DAN ELEKTRİKLİ ARAÇLARA ÖNEMLİ YATIRIM
Endüstrideara

Araç portföyündeki elektrikli modellerin satış oranını yükseltmeyi hedefleyen Nissan, rotasını elektrikli araçlara çevirdi. Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Üst Yönetici Makoto Uçida, "Elektrikli araçlar çağına doğru ilerlerken kar marjını daha uzun dönem yüksek tutacak iş fırsatlarını takip edeceğiz” dedi. 

KATI HAL PİLİ 

2026 mali yılına kadar araç satışlarında, elektrikli modellerin satış oranları Avrupa'da yüzde 75, Japonya'da yüzde 55, Çin'de yüzde 40'a çıkarılacak. Yokohama merkezli üretici, ABD içi satışlarında, elektrikli model satışlarını ise 2030 mali yılına dek yüzde 40'ın üzerine ulaştırmayı hedefliyor. Halihazırdaki portföyünde yüzde 10 seviyesinde "elektrikli model" bulunduran Nissan, 2030 mali yılına kadar 23 farklı elektrikli araç üretecek. Firma, bu hedefler kapsamında elektrikli araçlar ile bataryalarının üretimine, gelecek 5 yılda 16 milyar dolar yatırım yapacak. Firma, daha fazla elektrik depolama kapasitesine sahip "katı hal pil teknolojisinden" güç alacak bir modeli, 2028 mali yılına kadar piyasaya sürecek. Yeni modelin, tamamıyla "katı hal pili" ile donatılacağı, bu sayede daha fazla enerji yoğunluğu ve daha fazla menzil fırsatı sunacağı bildirildi. (AA)
 
 

YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını