banner1322
x

NET KÂRINI YÜKSELTTİ, 2020'DE 539 MİLYON TL KÂR ELDE ETTİ

Brisa, 2020 yılında güçlü bir performans sergileyerek 2019 yılına göre net karını yükseltti ve yılı 539,9 milyon TL net kâr ile kapattı.

NET KÂRINI YÜKSELTTİ, 2020'DE 539 MİLYON TL KÂR ELDE ETTİ
Robot Zirvesi

Sabancı Holding ve Bridgestone Corporation iştiraki olan Türkiye lastik sektörü üreticilerinden Brisa, 2020 yılında güçlü bir performans sergileyerek yılı 539,9 milyon TL net kâr ile kapattı.

4,7 KAT ARTIRDI

Bridgestone ve Lassa ana markalarıyla Türkiye lastik pazarı lideri Brisa, 1 Ocak-31 Aralık 2020 dönemine ait finansal sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı.

Bu kapsamda net kârını 2019 yılına göre 4,7 katına çıkaran şirketin oplam cirosu da, geçtiğimiz yıla oranla yüzde 15,9 artışla 4,2 milyar TL’ye ulaştı.

Üretim ve operasyonlarını yüksek standartlarda güvenlik tedbirleriyle sürdüren şirket, yurt içinde pazar payı kazanarak liderliğini sürdürdü.

FAVÖK seviyesinde ise 2019'a göre göre yüzde 57,2'lik artış elde ederek FAVÖK büyüklüğünü 956,5 milyon TL'ye yükseltti.

"HİZMET ÇEŞİTLİLİĞİMİZLE LİDERLİĞİMİZİ PEKİŞTİRDİK"

Şirketlerinin 2020 yılı performansını değerlendiren Brisa CEO'su Haluk Kürkçü, "2020 yılı, Covid-19 nedeniyle sosyal ve ekonomik boyutta kritik değişimlerin ve zorlukların yaşandığı bir yıl oldu. Söz konusu dönemde, çalışanlarımız ve tüm paydaşlarımızın sağlığını ve güvenliğini önceliğimize alarak operasyonlarımıza devam ettik. İzmit ve Aksaray’daki fabrikalarımız, yerli üretim ve Ar-Ge gücümüz, 3 bine yakın çalışanımız ve güçlü bayi ağımız ile değer yaratmaya odaklandık. Yurt içi pazarda, dönemin şartlarına paralel olarak değişen dinamiklere hızla uyum sağlayarak, gerek katma değerli ürünlerimiz gerekse lastiğin ötesinde sunduğumuz hizmet çeşitliliğimizle liderliğimizi pekiştirdik." dedi.

"GÜÇLÜ BİR PERFORMANS SERGİLEDİK"

Yurt dışı pazarlarda ise pandemiden etkilenen uluslararası pazarlara karşın 13 ülkede pazar paylarını artırdıklarını ve Lassa markalarının yurt dışındaki faaliyetlerine yönelik yatırımlarını sürdürdüklerini ifade eden Kürkçü, "Orijinal ekipman kanalında da ihracatımıza ivme kazandırdık ve Türk mühendislerimizin geliştirdiği ürünleri Avrupalı araç üreticilerine gönderdik. Bütün bunlarla beraber, nakit yönetimindeki başarı hikayemizi de devam ettirerek 2020 yılını güçlü bir performans ile kapadık. Bu başarıyı mümkün kılan çalışanlarımıza, iş ortaklarımıza ve hissedarlarımıza teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

Kürkçü, 2021'de de hedeflerinin, stratejik odak alanlarıyla birlikte, başarılarını sürdürülebilir hale getirmek olduğunu dile getirerek sözlerini tamamladı.

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2021, 13:58
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını