MÜSİAD SAMEKS Temmuz ayında 55,5'e ulaştı

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Satınalma Müdürleri Bileşik Endeksi (SAMEKS), Temmuz ayında önceki aya nazaran 10,2 puan artarak 55,5 değerine ulaştı.

MÜSİAD SAMEKS Temmuz ayında 55,5'e ulaştı
Endüstrideara

İSTANBUL (AA) - Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Satınalma Müdürleri Bileşik Endeksi (SAMEKS), Temmuz ayında önceki aya nazaran 10,2 puan artarak 55,5 değerine ulaştı.

MÜSİAD tarafından hazırlanan SAMEKS'in Temmuz 2020 sonuçları duyuruldu.

Buna göre, temmuzda mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış SAMEKS Bileşik Endeksi, önceki aya nazaran 10,2 puan artarak 55,5'e ulaştı.

Temmuzda endekste gözlenen bu artışta hizmet sektörü endeksinin önceki aya göre 13,5 puan birden artarak 56 seviyesine yükselmesi etkili olurken, 55,5 seviyesindeki sanayi sektörü endeksi de 0,5 artışına devam etti.

Sanayi sektörü genelinde yeni siparişler, girdi alımları ve bunlara bağlı olarak üretimde olumlu görünüm sürerken, hizmet sektörüne de toparlanma hızlandı ve iş hacmi alt endeksi 7 ay aradan sonra 50 referans değerinin üzerine çıktı.

Bu gelişmeler neticesinde önceki aya göre 10,2 puan artış kaydeden mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış SAMEKS Bileşik Endeksi, 4 ay aradan sonra tekrardan 50 referans değerinin üzerinde gerçekleşti ve 55,5 puanla yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Normalleşme süreciyle beraber pandeminin oluşturduğu tahribatı telafi etmeye çalışan reel sektörde, temmuz dönemi itibarıyla ivmenin tamamen pozitife döndüğü gözleniyor.

Bu dönemde 4 ay aradan sonra  tekrardan 50 referans değerinin üzerinde yer alan SAMEKS'in yanı sıra; Merkez Bankası verilerine göre yüzde 70,7'ye yükselen imalat sanayi kapasite kullanımı ve 100 barajının üzerinde yer alan reel kesim güveni de Türkiye ekonomisinin üçüncü çeyreğe iyi bir başlangıç yaptığını gösteriyor.

TÜİK tarafından açıklanan sektörel güven endeksi verilerine göre hizmet, perakende ve inşaat sektöründe gözlenen hızlı artışlar da SAMEKS'teki sıçramayı teyit ediyor.

Gelecek dönemde seyahat, taşımacılık ve turizm sektörlerinde gözlenen normalleşmenin hızlanmasıyla hizmet sektöründe ivmenin daha da artacağı, buna ilaveten imalat sektöründeki olumlu görünümün de sürmesiyle SAMEKS'teki artışın devam edeceği tahmin ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2020, 11:34
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını