banner1322
x

MÜSİAD, EKONOMİK REFORM PAKETİNİ DEĞERLENDİRDİ

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Ekonomik Reform Paketi’ne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

MÜSİAD, EKONOMİK REFORM PAKETİNİ DEĞERLENDİRDİ
Makine Zirvesi

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Ekonomik Reform Paketi’ne ilişkin yazılı bir açıklama yayımladı.

"İŞ DÜNYASI İÇİN MEMNUNİYET VERİCİ BİR GELİŞME"

Gelişmekte olan ülkelerin tarihlerinin en kötü büyüme performanslarından birini sergilediği 2020'de Türkiye ekonomisinin yüzde 1,8'lik bir büyüme gösterdiğini söyleyen Kaan, yılın son çeyreğinde kaydedilen 5,9 puanlık büyüme de 2021 yılı için ciddi bir motivasyon kaynağı olduğuna dikkat çekti.

Mart ayında açıklanan Ekonomik İstikrar Kalkanı paketinin piyasalara sunulan destek ve teşvikin bir göstergesi ve Türkiye ekonomisine can suyu olduğunu, toplamda yalnızca nakit olarak sağlanan desteğin 45 milyar TL’yi aştığını kaydeden Kaan, açıklanan Reform Paketi'nin de, iş dünyası için 2021 yılındaki ekonomik aktivitenin yönünün pozitifte tutulacağı ile ilgili memnuniyet verici bir gelişme olduğunu ifade etti.

"TOPARLANMA DAHA FAZLA SEKTÖRE YAYILACAK"

Reform Paketi'ni iş dünyasının birçok talebine olumlu bir yaklaşım olarak gördüklerini belirten Kaan, bu sayede 2020'nin üçüncü çeyreğinden itibaren piyasalarda gözlenen V tipi toparlanmanın daha fazla sektöre yayılacağına inandıklarını kaydetti.

Kaan, "Bilhassa dar gelirli esnafımıza sağlanan Gelir Vergisi muafiyeti ve beyan yükümlülüğünün kaldırılması, ekonomimizin lokomotifi konumunda bulunan KOBİ'lerimizin iş hacminde ciddi bir artış sağlayacaktır. Açıklanan desteklerle birlikte kamu maliyesi, enflasyonla mücadele, finansal sektör ve cari açıkla mücadele noktasında ekonominin direnci artacaktır." ifadelerini kullandı.

"POZİTİF BÜYÜME PATİKASINDA YOLUNU SÜRDÜRECEK"

Paket kapsamında hayata geçirilmesi planlanan yapılara da değinen Kaan, "Çıkarılması planlanan Sektörel Kamu Alımları Kanunu, Kamu-Özel Sektör İşbirliği Kanunu, Hâl Yasası, Katılım Finans Kanunu ve kurulması planlanan Sağlık Endüstrisi Başkanlığı, Yazılım ve Donanım Endüstrisi Başkanlığı, Merkezi İzleme Komitesi, Fiyat İstikrarı Komitesi ve Risk Merkezi gibi düzenleyici ve denetleyici yapılar sayesinde; yatırımlardan finansa, teknoloji ve üretimden fiyat istikrarına kadar birçok alanın bayındırlaştırılması sağlanacaktır.  Ayrıca ihdas edilmesi planlanan Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Koordinasyon Kurulunun ve Hazine ve Maliye Bakanlığı Finansal İstikrar Komitesinin de; kamunun gözetim ve denetiminin artırılmasının yanı sıra, kamu dışı kurumlarla olan koordinasyon ve istişare mekanizmasını da daha verimli hale getireceğine inanıyoruz." dedi.

Kaan açıklamasını, şu ifadelerle tamamladı:

"Türkiye ekonomisine taze kaynak girişi sağlayacağına inandığımız bu Reform Paketi ile birlikte, iç talepten yatırım harcamalarına kadar birçok parametrede hızlı bir gelişim gözlenecektir. Böylece son dönemde parasal sıkılaştırma adımlarıyla birlikte nispeten baskı altında kalan ekonomik aktivitedeki toparlanma hızı da yılın ikinci çeyreği itibariyle ivme kazanacak; Türkiye ekonomisi pozitif büyüme patikasında yoluna devam edecektir."

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2021, 08:03
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını