Müşahit ile sandık görevlisi arasındaki fark nedir?

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) 6 Nisan 2019 tarihinde aldığı karara göre Yerel Seçimler yenilenecek. Peki sandıkta kim nasıl görev alacak?

Müşahit ile sandık görevlisi arasındaki fark nedir?
Endüstri 40 Zirvesi

YSK’nın 6 Nisan 2019’da aldığı karara göre Yerel Seçimler 23 Haziran 2019 tarihinde yenilenecek. Peki, yenilenecek olan bu seçimde herkes sandık görevlisi olabilecek mi? Genellikle aynı görev diye bilinen Müşahit ile Sandık Görevlisi arasındaki fark ne? Sizler için derledik.

MÜŞAHİT / GÖZLEMCİ NEDİR, NE İŞ YAPAR?

Oy kullanma, sandık kurullarının oluşturulması, tutanak ve tasniflerin tutulması gibi işlemlerin takibini yapan yetkiliye Gözlemci veya Müşahit denir. Sandık görevlileri içinde en yetkilisi olan Müşahit, devamlı denetim ve tutanakların doğruluğuna onay verebilir ya da reddedebilir. 

SANDIK GÖREVLİSİ NEDİR, NE İŞ YAPAR?

Seçimlerde sandıklarda kullanılacak oyların zarf, pusula, kimlik kontrolü ve imza denetiminden sorumlu olan Sandık Görevlisi, vatandaşların kullandığı oyların geçerliliğinin denetimini yapar ve oy kullanacakların nasıl oy kullanmaları gerektiğine dair onları bilgilendirir.

Nerede oy kullanacağını öğrenmek isteyen vatandaşlar https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ adresinden giriş yaparak bilgilere ulaşabilirler.

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2019, 12:04
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını