banner1322
x

MOBİLYACILAR İHRACATI KATLADI

Mobilya, kağıt ve orman ürünleri ihracatı 3,5 milyar dolar olarak gerçekleşti. ABD pazarında ihracat artışı yüzde 6 olarak belirlendi.

MOBİLYACILAR İHRACATI KATLADI
Robot Zirvesi

DERYA KUMTEPE - Mobilya kağıt ve orman ürünleri 2020 yılının ilk 8 ayı içerisinde 3,5 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi. Mobilya sektörü bu rakamın 2,1 milyar dolarını oluşturdu. İhracatın en yoğun gerçekleştiği ülkeler arasında Almanya, Irak, Libya, İngiltere ve Suudi Arabistan yer aldı. ABD’de yaşanan yüzde 6’lık artış ise dikkat çekti. Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren İstanbul Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, “Haziran ayıyla birlikte ihracat alanında güçlü bir artış yakaladık. Bu artışın yaşandığı üçüncü aya girdik. Sanal ticaret heyeti gibi bu yükselişi destekleyen organizasyonlara devam etmeyi planlıyoruz” dedi. 

“DIŞ TİCARETTEN 1,4 PAY ALIYORUZ” 

“Koronavirüs salgını birçok Pazar üzerinde etki yarattı” diyen Güleç, bu süreç içerisinde gelişmiş ülkeler tedarik zincirlerini daha güvenli ve istikrarlı bir yapıya kavuşturmak istediklerini belirtti. Güleç dünya mobilya sektöründe dış ticaretten 1,4’lük pay aldığımızı belirtirken 2023 yılında bu oranı yüzde 2,5’a çıkarmayı ve ihracatta 10 milyar dolara ulaşmayı hedeflediklerini açıkladı.  
 

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2020, 11:46
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını