banner1322
x

MOBİLYA SEKTÖRÜNDE İÇ PİYASA HEDEFİ 70 MİLYAR TL

MOSDER Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Balcı, yıl sonuna kadar yurt içinde perakende satışta 70 milyar TL’lik hedefe ulaşmak istediklerini belirtti.

MOBİLYA SEKTÖRÜNDE İÇ PİYASA HEDEFİ 70 MİLYAR TL
Endüstrideara

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Balcı, 2021 yıl sonuna kadar yurt içinde perakende satışta 70 milyar TL’lik hedefe ulaşmak istediklerini dile getirerek, tatil sezonu dolayısıyla kısmen sakin bir dönem yaşadıklarını ve Eylül döneminde oluşacak yoğun talep için çalışmalarına devam ettiklerini ifade etti.

"İHRACATTA 4 MİLYAR DOLARA ULAŞACAĞIZ"

Sektörün ihracat gündemine dair de açıklamalarda bulunan Balcı, yaşanılan bütün güçlüklere karşın üretimin kesintisiz sürdüğü sektörde şirketlerinde yüzde 50'sinin dış satıma yöneldiğini, 2021'in ilk 6 ayında 2 milyar dolarlık ihracat gerçekleşirken, haziranda ise 387 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini söyledi.  

Covid-19'un kullanıcıların mobilya satın alma alışkanlıklarını değiştirdiğini aktaran Balcı, "Evde geçirilen zamanın daha fazla artması ve uzaktan çalışma ile uzaktan eğitim modelinin dünya genelinde uygulandığı bu süreçte; oturma odası, yemek odası takımları ve çocuk odası mobilyaları ihracatta daha çok talep edilmeye başladı. Bu doğrultuda genel tabloya bakarak yılın geri kalanında 2 milyar dolarlık daha ihracat gerçekleştirerek 2021 sonunda 4 milyar dolara ulaşacağımızı öngörüyoruz." ifadelerini kullandı.

"HER ZAM DİREKT TÜKETİCİNİN CEBİNE YANSIYOR"

Sektörün sorunlarına değinen Balcı, ham madde konusunda yaşanılan sorunların Ticaret Bakanlığı'nın devreye girmesiyle azalmaya başladığını, buna karşın sunta, cam, kumaş, MDF ve sanayide kullanılan gibi ham madde fiyatlarında yaşanan artışların üreticinin satış rakamlarına zorunlu olarak yansıdığını belirtti.

"Sektörde her zam aslında doğrudan tüketicinin cebine yansıyor" diyen Balcı, elektrik zamlarıyla ilgili olarak şöyle konuştu:

"Yeni kurulan OSB’ler elektriği kendi içlerinde dağıtım sağlayabiliyor böylece yüzde 40’a varan oranda bir avantaj kazanmış oluyor. Bu durum sektörümüzde rekabeti olumsuz etkiliyor. Türkiye’de 360’a yakın OSB var. 25 taneye yakını ıslahtan geldiği için elektrik dağıtım izni yok. OSB’nin kurulum amacı da zaten sanayicinin elini güçlendirmek için olduğu için bu avantajdan ıslah olan OSB’ler yararlanamıyorlar."

"MERDİVEN ALTI FİRMALARA GÜN DOĞUYOR"

Son olarak sektördeki işçi sorunu ile ilgili de konuşan Balcı, asgari ücretli işçilerin 24 bin TL’den sonra vergi dilimine girmesi nedeniyle çalışanların mesaiye kalmak istemediklerini çünkü kaldıkları zaman devlete ödeyecekleri vergi miktarının yükseldiğine dikkat çekti.

Söz konusu oranın 44 bin TL'ye çıkarılması gerektiğini kaydeden Balcı, bu durumun kurumsal şirketlere zarar verdiğini, bunun yanında merdiven altı firmalara gün doğduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2021, 17:39
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını