banner1322
x

Microsoft ve Vodafone, yapay zekaya Türkçe öğretti

Vodafone ve Microsoft iş birliğinde, dünya çapında başarılı doğal dil anlama NLP teknolojisi LUIS ile yapay zekaya Türkçe öğretildi.

Microsoft ve Vodafone, yapay zekaya Türkçe öğretti
Enerji Zirvesi

Microsoft Türkiye ve Vodafone Türkiye'nin yapay zeka alanında yaptığı iş birliği hakkında detaylı bilgilerin paylaşıldığı toplantıya Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu ve Vodafone Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Colman Deegan katılım gösterdi. Toplantıda yapılan açıklamada, iki markanın iş birliği ile yapay zekaya Türkçe öğretildiği bilgisine yer verildi. Türkçe dili bilgi kodlarının öğretildiği yapay zeka TOBi, Vodafone abonelerinin bundan sonraki dijital asistanı olacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu, TOBi'yi Türkiye'de Vodafone ile birlikte geliştirip, yakın zamanda da hayata geçireceklerini söyledi. Bu çalışmada Microsoft'un LUIS adını verdiği doğal dil anlama teknolojisini kullandıklarını belirten Kansu, Microsoft’un bu çalışma ile ilk kez Almanca, İngilizce ve Fransızca gibi Türkçe'yi de fabrika çıkışı olarak desteklediği ana dillerden biri haline getirmiş olduğunu vurguladı.
 

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2019, 20:48
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını