banner1322
x

Mİ-17 HELİKOPTERLERİNE TÜRK DOKUNUŞU

Türk Hava Kurumu (THK) Teknik AŞ'nin Ukrayna savunma sanayi çatı firması Ukraspecexport (USE) ile imzaladığı sözleşme uyarınca, Mi-17 helikopterlerinin yaklaşık 2,5 milyon dolara mal olan depo seviyesi büyük (DSB) bakım ve onarımları Türkiye'de yapılacak.

Mİ-17 HELİKOPTERLERİNE TÜRK DOKUNUŞU
Enerji Zirvesi

THK Teknik AŞ Genel Müdürü olan Cemal Balıkçı, basın mensuplarına, daha önce yapılan sözleşme kapsamında Mi-17 helikopterlerin DSB bakım ve onarımlarının THK Teknik AŞ ana ve USE firması alt yükleniciliğinde şirketin Isparta tesislerinde başarıyla yapıldığını açıkladı.

Mi-17 helikopterlerinin depo seviyesi büyük bakım ve onarımını THK Teknik AŞ olarak yapmayı talep ettiklerini ve 6 aylık müzakere sürecinden geçtiklerini dile getiren Balıkçı, bu süreç sonunda 15'inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda (IDEF 2021) Ukrayna firması USE ile THK Teknik AŞ arasında Mi-17 helikopterleri için "Büyük Bakım ve Onarım Üssü" oluşturması kapsamında nihai anlaşmanın imzalandığını söyledi.

Balıkçı, THK Teknik AŞ'nin yeni bir iş kalemi kazandığına dikkat çekerek, "Şu anda Ankara'da yeni bir bakım ve onarım üssü kurulacak ve THK Teknik AŞ tarafından Türk mühendis ve teknisyenlerinin kabiliyetleriyle Mi-17 helikopterlerinin DSB faaliyetleri yerine getirilecek. 41 yıllık lojistik deneyimimizi ülkemize yeni bir kabiliyet kazandırmak amacıyla burada kullanacağız." Şeklinde konuştu.

Mi-17 helikopterlerinden Türkiye'de Jandarma Genel Komutanlığı envanterinde  toplam 18 adet bulunduğunu söyleyen Balıkçı, şöyle devam etti:

"Bir helikopterin modernizasyonu şu anda 2,5 milyon dolar. USE firması ile yürüttüğümüz halihazırdaki proje çerçevesinde biz 420 bin dolarını alıyoruz 2 milyon 100 bin dolarını USE firması alıyor. Yeni imzaladığımız sözleşme çerçevesinde Mi 17 DSB bakım ve onarımları Türkiye'de yapıldığı zaman 2,5 milyon doların en az yarısını ülkemize kazandıracağız, yarısına da Ukrayna Motorsich firmasında yapılacak motor test faaliyetleri ve tedarik edilecek yedek parçalar için kullanacağız. Ayrıca, ihtiyacımız olan yedek parçalar da zaman içinde Türkiye'de üretilmeye başlandığında önemli oranda döviz ülkemizde kalacak."

Balıkçı, Orta Doğu ve Asya pazarı dahil, çevre ülkelerde yaklaşık 1500 Mi-17 helikopterinin kullanımda bulunduğunu anımsatarak, bu pazara girip söz konusu helikopter depo seviyesi bakımlarını üstlenmek için girişimde bulunmaya başladıklarını söyledi.

SIRADA LİBYA VAR

Mi-17 helikopterlerinin bakım ve onarımında, başta Libya, Pakistan ve Azerbaycan olmak üzere bazı ülkelerin artık potansiyel birer müşteri olduğunu söyleyen Balıkçı, "IDEF'te sözleşme imzalandıktan hemen sonra Libya heyeti fuardaki standımıza gelerek helikopterlerinin bakımlarını bize yaptırmak istediklerini söyledi." ifadelerini kullandı.

Balıkçı, Orta Doğu, Asya ve Afrika'da binlerce Mi serisi helikopter olduğunu belirterek, Mi-17 helikopterlerinden sonra Mi-8 ve Mi-24 helikopterlerinin de bakım ve onarımında yetkili bakım merkezi olmak için girişimlerde bulunacaklarını sözlerine ilave etti. (AA)

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2021, 08:32
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını